avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... perimat- repunere pe rol sau ..?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

perimat- repunere pe rol sau ..?

buna,
am si eu o intrebare. am deschis un proces de divort in anul 2010 la care fostul sot a facut apel pe baza culpei comune.pe apel nu s-a mai prezentat iar acesta s-a suspendat in ianuarie 2012.nu l-a repus pe rol nici el nici eu (din lipsa banilor nu am repus si deoarece locuiesc la alta adresa 300km distanta).daca se constata perimat apelul se va anula tot?si divortul?va trebui sa o iau de la inceput? se anuleaza tot?sau se mai poate face ceva?sa se ia macar in considerare martorii si declaratia minorului?va rog mult ajutati-ma cu o solutie...sunt disperata...e un cosmar....
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 11:33, 7 Aprilie 2013
atunci da, trebuie luat de la inceput. trebuia facuta cerere de repunere pe rol
cerere de repunere pe rol se constata perimat apelul si aveti hotararea de fond .
bafta.
Perimarea va opera numai pentru calea de atac a apelului. Se va constata perimat apelul, astfel ca sentinta instantei de fond va deveni definitiva si irevocabila.
multumesc...din suflet.
mai trebuie sa fac cerere de repunere pe rol sau pot astepta sa repuna instanta automat?nu mai inteleg...fiecare avocat are alt raspuns...
se perima fondul...??nu mai exista nici o cale...?din nou martori...?nu se poate lua nimic in considerare?
Nu faceti niciun demers. Instanta din oficiu va repune dosarul pe rol, va constata perimarea, va redacta decizia in acest sens, iar dosarul se va intoarce la instanta de fond. Acolo veti putea face legalizarea sentintei instantei de fond care a devenit definitiva prin perimarea apelului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perimare dosar doar cu privire la recurs sau si la fond. dandanaua dandanaua Printr-o incheiere data la fond in octombrie 2007, judecata cauzei civile respective este suspendata ca urmare a trimiterii la parchet a unui inscris sub ... (vezi toată discuția)
Termenul de perimare danimarinescu danimarinescu In prima instanta la jud Cornetu intr-o cauza de PARTAJ JUDICIAR , s-a dat o hotarare in favoarea reclamantului . Horatarea a fost atacata cu apel la TB in ... (vezi toată discuția)
Apel s.stefan s.stefan Buna ziua, 1. Va rog sa-mi spuneti cum pot afla cand hotararea judecatoreasca a ramas definitiva. Mai exact daca s-a facut apel sau nu. Intreb acest lucru ... (vezi toată discuția)