Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Vatamare corporala intre batrani
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Vatamare corporala intre batrani

Victima ,73 ani, fiind beata, s-a dus la bunicul meu la poarta , a aruncat cu pietre inauntru , si a dat cu un topor in poarta . Bunicul meu, 76 ani, a descuiat alta poarta si a iesit afara din curte , sustine ca fratele lui a vrut sa-l loveasca cu toporul , el s-a ferit si l-a lovit pe acesta cu furca de 2 ori , victima cazand jos .

In urma investigatiilor medicale victima are 2 coaste rupte si un traumatism la cap .

Ce reiese din certificatul medico-legal : La spitalul local nu i s-a permis internare , la cel judetean i s-a dat internare de 5 zile - la cererea rudelor , deoarece victima este un betiv cu ciroza , iar la cel militar i s-au dat 50-55 zile spitalizare pentru 2 coaste, probabil cu spaga.

Sunt 4 martori care l-au vazut pe agresor lovind victima , dar nu au vazut si toporul , sau cum acesta a incercat sa-l loveasca pe bunicul meu ( favoritisme )
Sunt 2 martori care au vazut victima cu un topor in mana, ducandu-se spre casa bunicului meu , dar din cauza locatiei nu au vazut si daca acesta a incercat sa-l loveasca pe bunicul meu.

Victima a fost batuta cu o seara inainte de fiul lui , el recunoscand asta in fata unui martor ,dar nu si la politie.
Au mai fost plangeri la politie deoarece victima a mai facut scandaluri , si a atacat mai multe rude .
Bunicul meu nu are cazier , nu a avut probleme cu legea si are probleme cu inima.

Ce se poate face in cazul asta ? De impacat nici vorba, s-a incercat si optiunea asta, agresatul vrea sa-l vada la inchisoare pe bunicul meu , spuse cu gura lui.
inchisoare nu va primi poate o pedeapsa cu suspendare conditionata a executarii datorita circumstantelor atenuante si a virstei ,dar mai incecati poate poate se impaca ,la virsta lor ar fi pacat sa se tirasca pe holurile tribunalelor
S-a incercat si varianta impacarii , este imposibil. Procesul va avea loc in 2 saptamani...
drerd, utilizator
luati legatura cu un avocat care sa il asiste pe inculpat si sa ii asigure o apare calificata ,