avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... neplata pensie alimentara- cum pot recupera pensia ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

neplata pensie alimentara- cum pot recupera pensia restanta ?

buna ziua.mam divortat in 2011,in urma casatoriei a rezultat un minor....instanta a decis ca tatal copilului sa dea pensie alimentara 170 ron.de atunci si pana acum nu am primit nici un ban....care sunt procedurile....nu a dat nici un semn de viata,nu la interesat de copil.sta la cineva (cu cumatra care a fugit cand nea abandonat pe mine si copilul care avea 3 luni ) nu are mutatie acolo....cum pot sa fac sami primesc banii...imi trebuie neaparat avocat? ca nu imi permit financear......unde sa fac plangere? tre sa il dau in judecata sau cum sa procedez ca pana acum a mai fost cum a mai fost da mie greu sa cresc singura un copil de 2 ani jumatate.astept raspuns.multumesc
si ca sa imi dea de acum inainte fara restant ca sa nu fie complicat tot aceleasi proceduri la executor sau doar trebuie sa fac o plangere la parchet??mai este o faza ca el nu cred ca lucreaza e la tara (fura lemne si le vinde ) din cate am auzit.....nu are mutatie acolo dar stiu cum se numeste familia unde sta....am vreo sansa sau umblu pe drumuri si tribunale degeaba??multumesc
Mergeti si depuneti plangere la politie.
Daca tatal nu are conturi sau proprietati in romania ci doar in Italia si am dovada ca castiga 1800 de euro lunar, cum recuperez pensia de intretinere restanta din sept. 2015?
Mihaela, dacă aveţi adresa domnului , apelaţi la Ministerul Justiţiei, Direcţia de drept internaţional şi cooperare judiciară

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata sporadica a pensiei alimentare nic1 nic1 Deoarece eu sunt plecata in strainatate fostul sot plateste pensia alimentara o data la trei luni, adica doua luni nu plateste deloc iar a treia luna plateste ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara marina7018 marina7018 buna seara ma numesc marina si am un copil din prima casatorie care a ramas la mine pt. crestere si educare. Fostul sot este plecat an italia si din 2010 luna ... (vezi toată discuția)
Neplata pensie alimentara roxilex roxilex sunt divortata din 2007 si nici pana in prezent fostul sot nu a platit pensia alimentara stabilita de instanta. Ce pot face sa recuperez banii? Mentionez ca ... (vezi toată discuția)