Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plata sporadica a pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plata sporadica a pensiei alimentare

Deoarece eu sunt plecata in strainatate fostul sot plateste pensia alimentara o data la trei luni, adica doua luni nu plateste deloc iar a treia luna plateste pensia de intretinere numai pe o luna apoi din nou doua luni nu plateste si a treia plateste doar pe o luna si tot asa.
Intrebarea mea este pot recupera pensia minorei pentru lunile in care nu plateste?
Cat timp am la dispozitie pentru a depune plangerea penala, daca este cazul, sau pensia pentru lunile neplatite se pierde?
Ce stiti de sot, e angajat ?
Apelati la un executor judecatoresc sa-i puna poprire pe salariu pt a recupera cat va datoreaza din cea restanta si pt a primi banii lunar pe viitor.
Puteti sa depuneti si plangere la politie, poate ii explica politistii ca cine l-a invatat sa procedeze asa l-a invatat prost, tot abandon de familie se cheama.
Nu veti obtine nimic in urma plangerii la politie. Nu rezolva politia nici cand nu se plateste deloc pensia, daramite cand se plateste din 3 in 3 luni.

Aveti posibilitatea de a apela la un executor judecatoresc care sa puna in executare sentinta prin care tatal este obligat la plata pensiei pt lunile din urma in care nu a achitat, maxim 3 ani in urma.