Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli cu reparatiile cladirilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli cu reparatiile cladirilor

cum sa inreg reparatiile la cladire valoare 3500lei? pe chelt sau investitii?
OMFP 3055/2009:
pct.107(1) Costul reparatiilor efectuate la imob.corpo. in scopul asigurari utilizarii continue a acestora trebuie recunoscut ca o CHELTUIALA in perioada in care au fost efectuate.
(2) Sunt recunoscute ca o COMPONENTA A ACTIVULUI sub forma ch. ulterioare, investitiile efectuate la imob. corpo.Acestea trebuie sa aiba ca efect IBUNATATIREA PARAMETRILOR TEHNICI initiali si sa conduca la obtinerea de BENEFICII ECONOMICE VIITOARE SUPLIMENTARE
HG 2134/2004:
pct. 3 al.2 Obtinerea de beneficii se poate realiza fie direct prin cresterea veniturilor, fie indirect prin reducerea cheltuielilor de intretinere si functionare
(...)
Cheltuielile care se fac la mijloacele fixe ce au ca scop restabilirea starii initiale sunt considerate CHELTUIELI DE REPARATII.