avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozitarea bonurilor de masa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozitarea bonurilor de masa

buna ziua.ma poate lamuri cineva in ce mod se impoziteaza bonurile de masa?
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Aprilie 2013
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Cel mai recent răspuns: Gabriela Monica Ionescu , Consultant fiscal 13:05, 6 Aprilie 2013
tichetele de masa se impoziteaza cu 16%,adica se asimileaza salariuluisi se calculeaza impozit pe valoarea acestora..
poate va lmureste tot acest topic
www.avocatnet.ro/content/for...
:offtopic: Interventie moderator:

Am rugamintea de a nu mai deschide topicuri cu acelasi subiect. Continuati discutiile in topicul deschis initial, prin postarea de intrebari suplimentare.

Multumesc.
Gabriela Ionescu


@gyuszy a scris:

lucrez la o societate si mi se trage valoarea bonurilor din salariu net ,asta dupa ce au fost impozitate din salariu brut.este legal?


@ana_cer a scris:
Verificati mai bine fluturasul sau statul de plata, valoarea tichetelor trebuie sa se adune la brut pentru a intra in baza de calcul a impozitului, iar apoi e normal ca valoarea sa se scada, altfel ati primi in plus si banii echivalenti tichetelor.


Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Aprilie 2013
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 392 david ionica david ionica Buna seara.Va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine. Sunt asoaciatie de proprietari , azi am fost la Uniunea asociatiilor de proprietari din Constanta si ... (vezi toată discuția)
Deducerile fiscale ale salariatilor abalasi_costel abalasi_costel in cazul in care am in intetinere doi copii minori plus sotia cum sunt platite zilele in care se lucreaza sambata? 2.Bonurile de masa nu sunt prevazute in ... (vezi toată discuția)
Teste grila conform noului cod civil si noului cod de procedura civila catalin1980 catalin1980 Imi da cineva o idee de carte buna, de teste admitere magistratura conform noului cod civil si noului cod de procedura civila?Multumesc! (vezi toată discuția)