Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozitarea bonurilor de masa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozitarea bonurilor de masa

buna ziua.ma poate lamuri cineva in ce mod se impoziteaza bonurile de masa?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
tichetele de masa se impoziteaza cu 16%,adica se asimileaza salariuluisi se calculeaza impozit pe valoarea acestora..
poate va lmureste tot acest topic
www.avocatnet.ro/content/for...
:offtopic: Interventie moderator:

Am rugamintea de a nu mai deschide topicuri cu acelasi subiect. Continuati discutiile in topicul deschis initial, prin postarea de intrebari suplimentare.

Multumesc.
Gabriela Ionescu

@gyuszy a scris:

lucrez la o societate si mi se trage valoarea bonurilor din salariu net ,asta dupa ce au fost impozitate din salariu brut.este legal?

@ana_cer a scris:
Verificati mai bine fluturasul sau statul de plata, valoarea tichetelor trebuie sa se adune la brut pentru a intra in baza de calcul a impozitului, iar apoi e normal ca valoarea sa se scada, altfel ati primi in plus si banii echivalenti tichetelor.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal