avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1466 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme Proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme Proprietate

Buna ziua!...
Revin cu o problema despre care am mai scris pe forum si anume :
In anul 1985 tatal meu a mers la primarie sa revendice un teren , a fost pus sa renunte la un teren din camp si a fost pus in posesie pe terenul respectiv dar doar pe gradina nu si pe locul unde era si este o casuta batraneasca (casa parinteasca) si din 1984 a platit si impozitul la zi pentru acel teren. Pentru cealalta bucata de pamant 250 mp in actele de la primarie este un nepot .
Acestui nepot ia fost dat inscris de bunicu cu acordul tatalui meu si al fratiei.
Prin nu stiu ce an datorita faptului ca nepotul nu sa tinut de intelegerea facuta , bunicul la dat in judecata si la desmostenit dar, conform hotarari judecatoresti mai are si nepotul dreptul acolo fapt pentru care au ramas 2 proprietari tatal meu si nepotul.
Dupa moartea bunicului tatal meu a cumparat de la nepot partea lui dar, nu a mers la notar si secretarul primariei de atunci ia dactilografiat o chitanta in care a semnat el (secretarul) si 2 martori dupa care a pus o stampila pe chitanta cu consiliul local al primariei.
Din anul acela tatal meu plateste impozit si pentru acel teren cu specificatia
,, platit de: tatal meu pentru : nepot.
In fiecare an cand plateste impozitul incusiv si acum cand nepotul a decedat cei de la primarie ii spun ca mai are o pozitie de platit cea in cauza si el plateste.
Secretarul de la vremea respectiva nu mai este in functie dar este inca in viata.
Nepotul a trait in casa batraneasca pana a decedat , tot parintii mei l-au inmormantat.
Am fost la primarie sa vad ce e de facut si in cadastru e proprietar tatal meu si nepotul cu partile aferente.
Exista si un urmas al nepotului care nu a avut nicio treaba cu tatal sau a venit decat in ziua inmormantarii si atat.
Ce se poate face?
Primaria nu poate sa imi scoata ordinul prefectului decat daca vine urmasul sa ceara aceasta .
Ce alte cai ar mai fi?
Se poate autentifica chitanta la notar prin prezenta urmasului?
Parinti mei sau trezit acum ca vor sa perfecteze actele .
Ei sunt de acord sa fie trecut pe act inclusiv si numele nepotului.
Daca vor pamantul sa-i dea ce a cheltuit si impozitul platit din 1984.
Se poate face o intelegere amiabila la notar cu urmasul decedatului si in baza acelui act sa poata da drumul primaria la dosar sa iasa ordinul prefectului?
Daca se face intelegerea la notar poate sa iasa ordinul prefectului doar pe numele tatalui meu , daca ataseaza la dosar si aceasta?
De ce nu poate de exemplu sa faca cererea aceia tatal meu in baza chitantelor de impozit platit la zi si a chitantei aceia de cumparare sau alta metoda?
Cu speranta ca nu v-am plictisit cu povestea aceasta lunga astept cateva sugestii si recomandari de la dumneavoastra.
Va multumesc anticipat!....

Alte discuții în legătură

Act de proprietate Bossde_Boss Bossde_Boss Buna Ziua!.... Ce este de facut in cazul pe care o sa-l prezint mai jos? Tatal meu vrea sa-si puna ordine in acte si are o problema. Conform cadastrului ... (vezi toată discuția)
Proprietate Bossde_Boss Bossde_Boss Buna ziua Am si eu o problema : Este vorba de o proprietate care atunci fratia si inclusiv parintele (doar unul ramas in viata atunci) au mers la judet sau ... (vezi toată discuția)
Probleme cu obtinerea actelor de proprietate la primarie (ordinul ... Bossde_Boss Bossde_Boss Probleme cu obtinerea actelor de proprietate la primarie (Ordinul prefectului). Tatal meu in varsta de 83 de ani, detine un teren si o casa batraneasca pe ... (vezi toată discuția)