Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de proprietate

Buna ziua.Sunt mostenitor in urma succesiunii, pe o casa,in Cta care are doar o amenda din 1969 pt. constructie ilegala si as dori sa stiu ce am de facut ,deci nu are aut. de constr., dar exista un titlu de proprietate pe terenul unde se afla casadin 1994.Impozitul ei este platit la zi la Admin.Financiara Multumesc
Intabulati casa in baza unei schite cadastrale si a unui certificat constatator al edificarii constructiei, obtinut de la primarie.
Si intrebarea care este? Nu cred ca puteti face transferul de proprietate (ma refer la casa) daca nu are autorizatie de constructie.
Sa recapitulez daca am inteles :deci trebuie sa fac cadastrul ,sa o intabulez si sa obtin un certificat de edificare de la primarie ? De astea se ocupa un cadastrist? Si toate astea reprezinta aut. de construct.? Pe mine ma intereseaza finalitatea,adica ,ca in viitorul apropiat sa am un act prin care sa dovedesc ca sunt proprietar la acea adresa si sa pot obtine o aut.de demolare a casei si apoi alta de constructie noua. Multumesc.
Da, este corect, cu acel certificat emis de Primarie intrati in legalitate.