Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Martorii in procesul civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Martorii in procesul civil

Buna ziua,

Am o intrebare:

Concubina fiului paratului poate fi chemata ca si martora in favoarea paratului in procesul civil?

Va multumesc.
DRaul, utilizator
da, poate fi chemata.
Deci nu e grad prohibit de lege.
Chiar daca aceasta - concubina sau prietena - locuieste la aceeasi adresa (fara forme legale) ca si paratul?
DRaul, utilizator
Potrivit art. 315 Noul cod de procedură civilă nu pot fi martori: rudele şi afinii până la gradul 3, soţul, fostul soţ, logodnicul, concubinul, persoanele aflate în duşmănie sau în legături de interese, persoane puse sub interdicţie judecătorească, persoanele condamnate pentru mărturie mincinoasă.
Ma tem ca nu am inteles. Imi spuneti va rog concubina fiului paratului este sau nu in grad prohibit de lege?
Multumesc frumos.
Concubina fiului poate fi martor în proces, numai concubina pârâtului nu poate fi martor.