avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Martorii in procesul civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Martorii in procesul civil

Buna ziua,

Am o intrebare:

Concubina fiului paratului poate fi chemata ca si martora in favoarea paratului in procesul civil?

Va multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 5 Aprilie 2013
DRaul, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters136598 , utilizator 11:35, 6 Aprilie 2013
da, poate fi chemata.
Deci nu e grad prohibit de lege.
Chiar daca aceasta - concubina sau prietena - locuieste la aceeasi adresa (fara forme legale) ca si paratul?
Ultima modificare: Vineri, 5 Aprilie 2013
DRaul, utilizator
Potrivit art. 315 Noul cod de procedură civilă nu pot fi martori: rudele şi afinii până la gradul 3, soţul, fostul soţ, logodnicul, concubinul, persoanele aflate în duşmănie sau în legături de interese, persoane puse sub interdicţie judecătorească, persoanele condamnate pentru mărturie mincinoasă.
Ma tem ca nu am inteles. Imi spuneti va rog concubina fiului paratului este sau nu in grad prohibit de lege?
Multumesc frumos.
Concubina fiului poate fi martor în proces, numai concubina pârâtului nu poate fi martor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rude de gradul i martori la divorț Maruscuta Maruscuta La procesul de divorț parata poate pune ca martor pe fratele ei? (vezi toată discuția)
Martorii rude de gradul i pot fi audiati inr-un proces civil? emi2014 emi2014 rudele de gradul 1 pot fi martore antrun proces civil.Va multumesc anticipat ptr.raspunsurile oferite. (vezi toată discuția)
Pe care dintre ei pot sa i pun martori ? Loryyta Loryyta Intr un proces civil fiul meu sau concubinul si matusa mea poate sa mi fie martori ? (vezi toată discuția)