Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... este vorba de un dosar de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

este vorba de un dosar de divort

in 2008 am plecat in italia in 2010 am luat si copilul cu noi in august 2011 pe fondul unor neintelegeri am luat copilul pe baza de procura si am venit in romania ea a deschis divort nu a trimis nici un ban de cand suntem in tara a venit in romania si a incercat sa ia copilul si de aceeea am facut o o cerere pentru custodia temporata prin custodia temporara dupa 11 luni pt ca nu a vrut sa plateasca i am facut dosar de abandon care l am atasat la dosarul de divort intrebarea mea acum dupa un an si 8 luni de divort e de acord sa lase copilul la mine dar vrea sa plateasca de la terminarea divortululi nu de la depunerea actelor mai pot mentiona ca de la momentul cand i am facut dosarul de abandon mi a plati suma de 50 ron pe luna dar atat am trimis in italia si mi au venit si veniturile ei care sunt destul de mari
daniel_1981, utilizator
Si intrebarea care e ?
gi-jane2 a scris:

Si intrebarea care e ?

de cand va plati de cand a depus actele sau cum cere ea in ultima cerere plata sa se faca de cand se pronunta hotararea mentionez ca in decurs de 1 an si 8 luni nu a trimis nimic nu are nici o hartie
Ramane ca instanta sa se pronunte si pe acest aspect. Daca va stabili cum nu va convine, puteti ataca hotararea.
Cereti sa se stabileasca de la data depunerii cererii avand in vedere ca pe perioada judecatii mama nu a contribuit la intretinerea copilului.
In anul 2008 sotia a plecat in italia in luna ianuarie fiind deacord amandoi la data de 1 aprilie am plecat si eu.In acest timp ea a inchiriat o casa.M entionez avem un copil cara sa nascut in 2007 in romania .Pana la varsta de 2 ani si jumatate a fost crescut de mama mea.Dupa un an am veni un romania adica in 2010 in luna aprilie si am luat copilul in italia.Acolo pe baza contractului pe care il avea sotia mea i am facut alocatie europeana prin baza unui formulae E 401 alocatia fiind de 124 de euro.Inanul 2011 in luna august pe fondul unor neintelegeri fiind de acord amandoi am facut procura mamei mele care a venit in italia a luat copilul si a venit in romania. eu de asemeni am plecat din italia si am venit la domiciliul din romania.In septembrie 2011 ea a depus actele de divort cerand copilul schimbarea numelui si pensie alimentara.Eu lucrez in romania din octombrie 2011 pe baza de contrect. Mi sa facut ancheta sociala si mi s au cerut veniturile de catre instanta.In noembrie 2011 a venit in romania si a incercat sa ia copilul de la gradinita fara sa ma anunte ,am fost anuntat de educatoare ca sa prezentat o persoana spunand ca e mama copilului .la dosar exista depusa o hartie eliberata de conducerea gradinitei precum ca ea ,a venit sa ia copilul fara sa ma anunte si sa creat o situatie neplacuta .Am incercat de mai multe ori sa vb cu ea sa trimita un fax cu acordul ei sa treaca alocatia copilului pe numele meu sa o pot lua din romania nu a vrut.in ianuarie 2012 trimite un martor din italia care declara ca mama este de acord sa lase copilul in familia tatalui adica la mine.in acest timp am obtinut o custodie temporara prin ordonanta prezidentiala din cauza conflictului de la gradinita. instanta a hotarat in cepand cu februarie 2012 sa plateasca 50 lei pensie,de cat ori am fost la agentia de plati si protectie sociala pentru a stabili alocatia copilului in romania mi se spunea ca mama figureaza cu alocatie europeana.Abia in septembrie 2012 cand ea a venit din nou in romania am obtinut semnatura ei prin care era de acord ca eu sa iau alocatia copilului in romania,si de atunci din luna noembrie 2012 copilul primeste alocatia in romania de 42 lui.Amcerut ancheta sociala in italia care a vcenit dupa un an si 2 luni acolo scrie ca are doua servicii amandoua platite cu cate 700 de euro.Stia ca are de platit 50 lei lunar pensia copilului nu a platit pana cand nu am facut plangere penala dupa 11 luni. are dosar de abandon conform art 305 SOLUTIA FIIND N U P . Aplatit numai dupa ce i sa explicat ce se poate intampla daca nu plateste.a platit constransa.Ddin august 2011 pana in octombrie 2012 copilul nu a beneficiat nici macar de un cent ajutor material din partea mamei.nici la mos nicolae nici la mos craciun copilul nu a primit nimic.mama motivand ca are o situatie materiala precara,in schimb in ianuarie 2013 isi ia al doilea avocat.la procesul di 29 martie 2013 din doi avocati nu sa prezentat nici unul.Dupa sedinta de judecata a venit al doilea avocat al ei si a depus la dosar o cerere,cu urmatoarele. sa ramana pe numele dobandit din casatorie,in fiecare seara ora 20 ora romaniei sa vada copilul pe net vara sa l ia 10 zile la mare in vacanta de paste 3 zile de craciun o saptamana .si ca voi fi anuntat cu doua saptamani inainte de venirea ei in tara. Avocata ei a declarat ca nu mai are doua servicii ci numai unul in care castiga 700 euro la dosar neexistand nici o hartie oficiala care sa ateste acest lucru .Mentionez ca ancheta sociala din italia a venit cu 2 luni in urma adica in ianuarie 2013.Avocata ei mai cere in acesta cerere sa platesca pensa alimentara din venitul de 700 de euro din momentul pronuntarii sentintei INTREBAREA MEA ESTE:DACA EA A PLATIT 50 LEI PE LUNA INCEPAND CU FEBRUARIE 2012 SE POATE SA PLATESCA DE LA INAINTAREA ACTELOR DE DIVORT SAU DE LA PRONUNTARE CUM CERE AVOCATA EI INSTANTA VA LUA IN CALCUL ANCHETA SOCIALA SAU CE A SCRIS AVOCATA EI REFETOR LA FAPTUL CA A PIERDUT UN LOC DE MUNCA
S-ar putea sa castige sa plateasca pensie raportat la cei 700 de euro de la data pronuntarii pt ca instanta va retine ca a platit pensie ( de mila, de sila) pe perioada divortului, pensia stabilita pe calea ordonantei.
Avand in vedere ca dovada veniturilor e recenta, mama ar trebui sa aduca o alta dovada cu veniturile sale actuale, nu sa zica pe gura ca a pierdut un loc de munca. Insistati sa platesca raportat la veniturile mentionate la dosar.