Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ajutor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ajutor

am si eu o intrebare daca parinti unei fete minore (care a trecut de 17 ani (ea),17 ani si 5 luni si el 23 de ani si 3 luni) ...... se duc la politie .... sa-l bage pe baiat la corupere de minori sau abuz .... are ce sa-i faca fara acordul ei ??? daca ea pleaca de acasa cu el ii poate face ceva lui politia??? astept raspunsuri.multumesc....
De principiu, nu se poate.
Depinde insa de mai multe amanunte.

avocat Claudiu Lascoschi
ce fel de amanunte domnule avocat ???
Depinde de cat timp se cunosc, etc.
In general, in astfel de situatii se uzeaza de consultatii juridice verbale pt ca discutiile pot fi lungi si ramificate.

avocat Claudiu Lascoschi
Parintii ei se pot impotrivi cu succes (d.p.v al legii) relatiei (daca vor cu adevarat) cel putin pana ce femeia va implini varsta de 18 ani (poate el nu are venituri; poate ea va renunta la scoala...). Daca se dovedeste ca el are o influenta nefasta asupra ei... Daca s-au cunoscut in sensul biblic cand el avea varsta de 20 ani... ar putea fi unele probleme... etc s.a.m.d
E greu de spus daca impotrivirea parintilor va fi sau nu cu succes.
Chiar si din punct de vedere penal.