Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Vandut carte electronica pe internet
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Vandut carte electronica pe internet

Am invatat de pe inetrnet programare web ca si Hobby , imi permit legile sa scriu un curs de programare, o carte electronica pe care sa o pot vinde pe internet? Cartea este scrisa in limba engleza si vanduta la oameni din alte tari.
Pot face asta doar ca simplu PFA?

vasileCosmin, utilizator
Cand scrieti o carte - fie un curs de programare sau orice alta carte care implica originalitate - dumneavoastra sunteti autorul si beneficiati de dreptul de autor. In virtutea acestuia, puteti vinde, distribui, etc. cartea, in orice mediu preferati - contra cost sau chiar sa o puneti la dispozitia utilizatorilor in mod gratuit.

Totusi, pentru ca vanzarea cartii se face pe Internet, trebuie avute in vedere si elemente privind incheierea contractului la distanta, drepturile consumatorilor (cumparatorii cartii), etc.
Eu am deja o carte realizata si am toate drepturiel de autor, la fel doresc sa o vand pe internet vorbitorilor de limba engleza, m-am inscris deja in registrul operatorilor Intracomunitari, eu sunt SRL, As dori sa stiu la ce cod CAEN ma incadrez cu aceasta activitate: vanzare eBook-uri (carti electronice/in format digital).