Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort din strainatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort din strainatate

Buna seara. As dori sa intreb despre divort. CAsatori in Romania, traim in strainatate, avem un copil de 14 ani.Sotul nu locuieste cu noi in apartament comun de ceva vreme, as vrea sa divortez si am cateva intrebari. Dat fiind ca traim in strainatate e necesar sa fiu prezenta la divort la toate audiente, ce acte sunt necesare pentru a obtine copilu in custodia mea, se poate divorta prin comun acord si cand in casatorie exista copil minor, apartamentul prin credit ipotecar cum se imparte?
Multumesc
Răspunsul de principiu este da la toate întrebările, cu precizarea că trebuie sa consultaţi un avocat din tara unde aveţi domiciliu în prezent.
Se poate divorta de comun acord din casatorie rezultand un copil minor atat in instanta cat si la notar. La notar trebuie sa fiti insa prezenti. In ambele proceduri insa trebuie efectuat raportul de ancheta psihosociala...
Autoritatea parinteasca se exercita in comun, aceasta este regula, si instanta, numai instanta , poate decide din motive bine intemeiate exercitarea autoritatii parentale exclusiva de catre unul din parinti.
Va rog frumos, ce reprezinta raportul de ancheta psihosocial? Multumesc anticipat
Sunteţi cu domiciliu fost comun şi actual al dvs şi al copilului în străinătate, soţul dvs probabil că tot în străinătate are domiciliu, cum divorţaţi în România?
Sotul are domiciu in Romania, in strainatate are domiciul temporar, avem apartament in care avem domiciul eu si copilul, sotul nu are domiciu in acest apartament.