Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie micsorata fara comunicare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie micsorata fara comunicare

Buna ziua,
parintii mei au constat azi, cand au luat un extras de cont de la banca, ca in luna februarie 2013 le-a fost diminuata pensia (la mama 170RON, la tata 40RON). nu le-a fost comunicata modificarea.

imi puteti spune de ce sau cum se poate sa fie diminuata? citisem ca incepand cu februarie 2013 vor veni pensile cu majorari.

ce pot face parintii mei?

multumesc.
1. Daca s-a modificat pensia trebuia sa se emita o decizie in acest sens de catre Casa de Pensii.

2. Adresati-va Casei de Pensii sa va spuna despre ce este vorba.