avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Numar de salariati la o inteprindere individuala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Numar de salariati la o inteprindere individuala

As dori sa imi fac o intreprindere individuala. Problema mea este urmatoarea:
- cati angajati pot sa am cu carte de munca?
- cati angajati pe baza de colaborare?

Ce taxe se platesc la stat la o intreprindere individuala?


Va multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 23:24, 6 Aprilie 2013
Nu e limitat numarul de salariati si colabiratori.
Veti plati impozit pe venit de 16% si contributie la sanatatede 5,5% (si cas in anumite conditii) pentru venitul obtinut si apoi separat impozitele si contributiile pentru persoanele cu contract de munca si contracte civile de colaborare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajare si intreprindere individuala daniel_brezai daniel_brezai Buna ziua, doresc o solutie la urmatoarea problema. Un administrator retea, este angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata la o societate. In ... (vezi toată discuția)
Impozite si taxe - plata colaboratori korneker korneker Buna tuturor! As dori sa infiintez o Intreprindere individuala insa as avea nevoie si de cativa colaboratori, nu angajati. As dori sa stiu ce impozite o sa ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venit, cass si cas violeta Marian violeta Marian Buna ziua, VA rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: - sunt salariat cu norma intreaga si mai desfasor o activitate autorizata( Intreprindere individuala), ... (vezi toată discuția)