Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... model
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

model

Buna,
ma poate ajuta cineva cu un model de cerere pentru poprire pe salariu(pensie alimentara),atunci cand a intervenit schimbarea locului de munca?
multumesc
Adresati-va unui Birou de executare silita, sa va faca toate actele, inclusiv cererea de validare a popririi. Succes
Nu exista un model de cerere!

Puteti sa luati legatura direct cu Serviciul financiar de la unitatea unde s-a mutat respectiva persoana si sa le comunicati situatia; sa aveti la dvs. si sentinta pronuntata.

De regula, in astfel de situatii exista intelegere si se rezolva fara a mai apela la un executor judecatoresc.

Daca intampinati un refuz sau daca constatati ca, desi ati vorbit cu ei si le-ati explicat situatia, atunci e clar ca va trebui sa apelati la un executor judecatoresc.
Pentru ce sa apeleze la un executor judecatoresc? .. art.785 C.proc.civ. prevede :
(1) Poprirea rămâne în ființă și atunci când debitorul își schimbă locul de muncă sau este pensionat. În aceste cazuri, terțul poprit va trimite actele prin care s-a înființat poprirea unității la care se află noul loc de muncă al debitorului sau organului de asigurări sociale competent, care, de la data primirii acestor acte, devine terț poprit.
(2) Dacă debitorul părăsește unitatea fără ca aceasta să cunoască noul loc de muncă, ea îl va încunoștința pe creditor despre această împrejurare. După aflarea noului loc de muncă al debitorului, creditorul îl va aduce la cunoștința unității de la care debitorul a plecat, pentru a se proceda potrivit alin. (1).