avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Seductia - corespondenta in legislatiile tarilor ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Seductia - corespondenta in legislatiile tarilor europene sau americane

Exista acest articol si in alte legislatii penale ale tarilor europene sau Us ???
In noul cod penal nu mai este reglementat , Aveti idee din ce motive ??

Art. 199

Seducţia

Fapta aceluia care, prin promisiuni de căsătorie, determină o persoană de sex feminin mai mică de 18 ani de a avea cu el raport sexual, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.:O

Alte discuții în legătură

Corupere de minori? amein amein Stimati avocati,as dori sa imi comunicati parerea dumneavoastra in legatura cu urmatoarea situatie: unu baiat de 19 ani e impreuna cu o fata in varsta de 15 ... (vezi toată discuția)
Ajutor! miss_fitze_zuzulake miss_fitze_zuzulake am si eu o intrebare daca parinti unei fete minore (care a trecut de 17 ani (ea),17 ani si 5 luni si el 23 de ani si 3 luni) ...... se duc la politie .... sa-l ... (vezi toată discuția)
Corupere de minori - exista infractiune in acest caz? victor_2013 victor_2013 Buna seara Ma numesc Victor, am 26 ani si am cunoscut o fata care are 16 ani impliniti. Momentan ne-am sarutat de cateva ori, cu consimtamantul ei, ... (vezi toată discuția)