Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... datorii la administratia finantelor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

datorii la administratia finantelor

am acumulat datorii de 3600 ron,reprezentind contributii la bugetul statului,si impozitul pe venit pe anul 2012,ce riscuri sunt daca nici in urmatoarele 2 luni nu le pot platii(aprilie-mai)
savinliliana, utilizator
Inteleg ca sunteti in categoria P.F.A., I.I. sau I.F., deoarece ati postat topicul in aceasta sectiune.

In prima faza vi se vor bloca conturile comerciale, apoi cele personale, daca mai aveti si serviciu sau pensie, vi se va pune poprire si acolo.

Totusi, totul se va face in limita sumei datorate si, in masura in care aveti disponibilitatea si posibilitatea platii, disconfortul este de scurta durata si nu are repercursiuni care sa afecteze afacerea.
multumesc foarte mult,mi-ati redat linistea sa mai pot dormii si eu,nu le pot achita decit peste 2 luni si eram tare stresata de situatia asta ma gindeam la ceva mult mai drastic,incaodata multumesc ca mi-ati raspuns.raspunsul este pentru I.I. si I.F.dar daca este S.R.L.??ce poate sa mi-se intimple?
savinliliana, utilizator
Se acumuleaza majorari si penalitati de intarziere pana la achitarea sumelor si in rest acelasi lucru cum vi s-a spus mai sus de catre d-l Manea.
Multumesc frumos!