Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... convocare in comisia de disciplina salariat ce se afla ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

convocare in comisia de disciplina salariat ce se afla in concediu medical

Buna Ziua.
Poate fi convocat un salariat in comisia de disciplina pe perioada cat de afla in concediu medical, pentru o fapta ce a comis-o inainte de a intra in concediu medical?
Va multumesc
C.I.m se suspenda de drept in situatia concediului pentru incapacitate temporara de munca-art.50 codul muncii.
In cazul suspendarii cim, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea,modificarea, executarea sau incetarea cim, exceptie facand situatiile in care contractul inceteza de drept.Concluzia care se desprinde de aici este ca cercetarea disciplinara prealabila nu se poate desfasura in privinta salariatului al carui cim este suspendat.
Atat timp cat cim este suspendat de drept pentru concediu medical, se suspenda si perioada de 6 luni de la data savarsirii faptei, perioada in care poate fi cercetata persoana ?
Da, se suspenda si acea perioada ... conform , art.49 alin.6 C.mun., in cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.
Multumesc