Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Desfiintare asociatie protectie animale non-profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Desfiintare asociatie protectie animale non-profit

Buna ziua ! Suntem o asociatie de proprietari din Bucuresti si avem o mare problema, in sensul ca o locatara a imobilului nostru detine un numar de 10 caini maidanezi intr-o garsoniera de 19 mp la etajul unu, iar la adresa respectivei functioneaza/fiinteaza o asociatie de asa-zisa protectie a animalelor, fara ca aceasta fundatie sa aiba acordul scris al asociatiei de proprietari a imobilului nostru. Mentionam ca in statutul asociatiei de proprietari este scris ca "intrun singur apartament poate fi detinut maxim un animal de companie", iar respectiva este data in judecata de catre asociatia de proprietari, pentru acest motiv, acum aflandu-ne in faza de apel la TMB. Cum putem desfiinta respectiva asociatie de protectie a animalelor, pentru ca ea mai mult le chinuie tinandu-le captive intrun spatiu atat de mic ? Va rog mult sa ne dati pareri/sugestii/sfaturi. Multumim!
De desfiintat asociatia nu puteti ci doar sa mergeti pe ideea ca nu poti tine in apartamentele de bloc mai multe animale de companie si pe respectarea normelor de igiena. Asteptati sa se incheie procesul.
Desfiintarea persoanei juridice o puteti solicita in instanta
In schimb,pentru solutionarea neajunsurilor din cadrul asociatiei de proprietari,daca detineti probe temeinice ca existenta cainilor cauzeaza prejudicii.daune,va puteti adresa atat politiei responsabile imobilului fie autoritatii sanitar veterinare sau autoritatea de sanatate publica
ynocentta a scris:

Desfiintarea persoanei juridice o puteti solicita in instanta
In schimb,pentru solutionarea neajunsurilor din cadrul asociatiei de proprietari,daca detineti probe temeinice ca existenta cainilor cauzeaza prejudicii.daune,va puteti adresa atat politiei responsabile imobilului fie autoritatii sanitar veterinare sau autoritatea de sanatate publica

Cum o putem solicita in instanta? Putem face recurs ca au trecut cele 15 zile in care puteam sa facem. A venit politia de nenumarate ori si i-a aplicat amenzi pe care nu le plateste ca nu are bani, iar ANSV zice ca cele relatate de noi nu s-au constatat, normal caainii fiind inchisi in casa si ea nefiimd acasa si oricum nu deschide usa la nimeni niciodata. Ce putem sa-i facem?
L nr 230/2007 Art. 18. - In cazurile in care in cladirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creand prejudicii celorlalti proprietari ori chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor.

Daca a decazut termenul de atacare a hotararii instantei de fond este culpa exclusiva a asociatiei de proprietari initiatoarea actiunii
ynocentta a scris:

L nr 230/2007 Art. 18. - In cazurile in care in cladirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creand prejudicii celorlalti proprietari ori chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor.

Daca a decazut termenul de atacare a hotararii instantei de fond este culpa exclusiva a asociatiei de proprietari initiatoarea actiunii

Nu putem face o cerere de repunere in termen ? pentrul ca ni s-a ascuns acest fapt/lucru (am dat de fundatia respectiva la o cautare intamplatoare pe net) si vrem desfiintarea ei ca neavand acordul semnat si stampilat al asociatiei...nu stim ce este la dosarul de constituire a respectivei fundatii nr. 2...8/299/2011.