Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Trecerea unui copil de pe un nume pe altul!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Trecerea unui copil de pe un nume pe altul!

Buna ziua,

as dori sa aflu si eu ce solutie exista pentru urmatoarea speta (e reala, din pacate):
O prietena de a mea are o fetita, pe care la nastere, tatal natural, nu a recunoscut-o, el nefiind casatorit cu mama micutei. Fetita a fost recunoscuta de catre un prieten de al mamei. Acum, relatia de prietenie s-a deteriorat, iar mama vrea sa isi treaca copilul pe numele ei. Ce se poate face in aceasta situatie? Mentionez ca tatal biologic nu este dispus sa o recunoasca?

Va multumesc mult!

Mikishor
Tăgada paternităţii de către mamă

Art. 431. - (1) Acţiunea în tăgada paternităţii poate fi pornită de către mamă în termen de 3 ani de la data naşterii copilului.
Fiind vb de un copil nascut in afara casatoriei, actiunea e de contestatie a recunoasterii paternitatii, actiune imprescriptibila. (art 420 NCC daca e nascut dupa oct2011)
Apoi, nu e necesar ca tatal sa fie dispus sa recunoasca copilul, tot mama in numele copilului poate cere stabilirea paternitatii.
gi-jane2, moderator