avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1991 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie casa /acum vrea inapoi casa ce pot face
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie casa /acum vrea inapoi casa ce pot face

am primit de la mama vitrega o garsoniera "ca ,cadou de nunta" sa facut act de donatie .acum vrea sa divorteze de tatal meu .si din vorbe a zis ca vrea garsoniera inapoi .ca altfel nu ii da partea de la un apartament pe care il detine cu tatal meu ( in sensu ca nu vrea sa vinda apartamentul ,iar cota parte sa devina garsoniera primita prin donatie .
sunt casatoriti de 15ani si garsoniera a fost cumparata acu 9 ani de catre mama vitrega si acum 5 ani mi a donat-o prin notar etc. si clauza era sa nu cer drept de la apartament.problema este ca nu am contractul ,ci este la ei si prea multe nu imi amintesc din ce mai scria in el. ce pot face si ce sanse as avea sa nu pierd garsoniera. din cate stiu donatiile se pot ataca pe cale legala.


Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 10:39, 20 Ianuarie 2016
Donatiile se pot ataca daca au fost incheiate cu clauze.Uitati-va in actul de donatie si vedeti de clauze aveti trecute in el (clauza de intretinere, uzufruct, uz, renta viagera, etc.). Abia apoi va putem indruma.
Puteţi cere notarului care a autentificat actul o copie din arhivă.

Pe de altă parte, donaţia nu poate avea nicio înrîurire asupra viitorului partaj dintre soţi, după divorţul lor. Nu cred că mama vitregă va putea invoca donaţia pentru a păstra apartamentul. Părerea mea e că încearcă să vă forţeze mîna.
mda am revenit la aceasta problema, pe contrat nu exista nici o clauza de intretinere, etc ,
scrie doar asa
sub donator x x etc) prev art 841 declar ca celuluilat fiu al meu xxx, ii este asigurata rezerva legala din alte bunuri etc, prezenta donatie facindu-se din cotitatea disponibila
si la ea ( mama vitrega )
sub donator X X etc, prev art 841 , declar ca tatalui meu ( al ei) xxx ii este asigurata rezerva legala din alte bunuri , din cotitatea disponibila etc ( formularea tip Notar)
nu exista art sau paragrafe cu clauza etc .. donatia s a facut in 2005 acum 10 timp in care eu am platit tot impozite etc . ce sanse are la ora actuala sa revendice donatia ( EA) tatal meu nu vrea. sa imi caut un avocat?
Ultima modificare: Luni, 18 Ianuarie 2016
alinafgs, utilizator
In opinia mea, nu mai poate face nimic pentru a va lua inapoi garsoniera.
Orice act se poate ataca insa sanse de castig sunt 1%, poate 0,1%.Copie se poate obtine de la notar, dca nu mai aveti un exemplar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Art 841 c. civ deaur deaur va rog un raspuns : intr-un contract de donatie cu clauza de uzufruct apare urmatorul citat : \"Noi donatorii avem 6 copii si facem prezenta donatie cu ... (vezi toată discuția)
Donatie carp florin carp florin anul trecut tatal meu adevenit mostenitor pe o lot de pamant pe care este construita o casa,acum vrea sa imi faca o donatie ca sa platim mai putin.Pe mine ma ... (vezi toată discuția)
Mama mea vrea sa dea apartamentul uneia dintre cele 4 fete ale ei ;are nevoie de semnatura celorlalte?? Lumy2011 Lumy2011 Buna ziua, Doresc un sfat de la dvs.-cum ar trebui sa procedam ca sa fie in regula. Mama mea doreste sa -mi dea apartamentul ei mie ,eu fiind ... (vezi toată discuția)