Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare capital social prin cooptare de asociati - ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare capital social prin cooptare de asociati - formalitati, acte necesare

Buna seara.
Am urmatoarea speta.
Am infiintat un srl de curand cu un asociat unic si un administrator ambii persoane fizice si cetateni romani. Acum se doreste marirea capitalului social precum si integrarea a 4 asociati persoane juridice straine. Tot incerc sa aflu ce acte imi trebuiesc de la aceste persoane juridice pentru a le inregistra ca asociati si care ar fi procedura inregistrarii dar si a majorarii de capital.
Cineva imi poate da un raspuns, o idee, o indrumare? Site-ul onrc mi se pare cam limitativ. multumesc
Societatea din Ro, printr-o decizie a asociatului unic, va hotari urmatoarele:
1. majorarea capitalului social, eventual si modificarea valorii unei parti sociale si numarul acestora;
2. cesionarea de parti sociale ale asociatului unic catre cei trei viitori asociati (persoane juridice straine).
Aceasta decizie a asociatului unic se publica in Monitorul Oficial.
Dupa trecerea a 30 zile de la publicare, va trebui sa va prezentati la ORC cu urmatoarele documente:
-decizia asociatului unic
-dovada publicarii acesteia la Monitorul Oficial
-actul constitutiv reactualizat
-declaratiile noilor asociati date in forma autentica, din care rezulta ca indeplinesc conditiile prevazute de legea romana pentru infiintarea unei societati comerciale
-hotararea AGA a fiecarei societati straine de participare la constituirea unei societati comerciale romane
-scrisoare de bonitate bancara pentru fiecare societate straina
-actele de constituire ale fiecarei societati straine
-certificat constatator pentru fiecare societate straina
-cerere si taxe