Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Hotarare AGA persoana juridica
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Hotarare AGA persoana juridica

Buna ziua!
La o cesiune de părți sociale către o persoană juridică străină, la ORC mi s-a solicitat hotărâre AGA din partea societății străine. Ce anume ar trebui să conțină concret o asemenea hotărâre, există o formulă anume?
Totodată, la înființarea unei SRL de către o societate străină, bănuiesc că se va solicita la fel hotărâre AGA din partea străinilor, ce trebuie să conțină?
Mulțumesc anticipat!
In principal, AGA societatii comerciale care va deveni asociat intr- alta societate comerciala se pronunta cu privire la:
1. Hotaraste preluarea intregului sau, dupa caz, a unei parti din capital social al SC____ cu sediul social in ___, cu J ___, cod fiscal____. Ca urmare a cesiunii, societatea va primi cele ____ parti sociale la valoarea nominala precizata in actul constitutiv al SC_____ de ____ lei fiecare, reprezentand un aport la capitalul social in numerar, integral varsat, in valoare totala de ____ lei, echivalent a ___ Eur, respectiv ___% din capitalul social al SC ____, ntelegand prin aceasta sa isi asume calitatea de asociat in cadrul SC ___ in conditiile actelor de sonstituire ale acesteia.
Daca este cazul, mai puteti insera urmatoarele:
2. Hotaraste revocarea administratorului SC ___, Domnul ____, si numirea unui nou administrtor in persoana domnului ____ (cu toate datele de identificare)
3. Aproba imputernicirea Domnului _____ (cu toate datele de identificare), pentru a reprezenta societatea in fata oficiului registrului comertului, a bancilor, a notarului public pentru a semna actul constitutiv al SC ___, declaratia de cazier fiscal, judiciar si a oricaror altor documente necesare ina cest sens.

In cazul in care o societate straina doreste sa devina asociat intr-o societate comerciala romana nou infiintata, pe langa hotarare aga mai este nevoie si de certificat de bonitate fiscala si certificat constatator.
juridic dana, utilizator
Multumesc mult pentru ajutor!=D>