Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... RATE C.E.C.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

RATE C.E.C.

Buna ziua ,

Stie cineva daca la CEC se pot <ingheta> ratele la un credit imobiliar pe o perioada de timp ( 6 luni ) si ce costuri suplimentare sunt ?
buna ziua

la orice banca puteti solicita restructurare/reesalonare, daca intampinati probleme financiare care pot fi dovebite prin documente, sau pentru cazuri de forta majora (deces in familie , probleme medicale). trebuie sa va adresati bancii unde veti depune o cerere in acest sens insotita de documente relevante, iar apoi in urma analizarii solicitarii veti primii raspuns. Reesalonarea uui credit duce la recalcularea dobanzii, dupa cum stiti rata este compusa din capital si dobanda, iar reesalonarea face ca, cuantumul dobanzii din rata sa fie mai mare, deci soldul creditului nu va mai scadea ca pana acum daca veti beneficia de restructurarea creditului.
nu se poate ingheta nimic fara acordul bancii.