Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... parcarea -politia poate face ceva ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

parcarea -politia poate face ceva ?

buna seara ,

ma ajutati si pe mine va rog !

parcarea in fata blocului , odata marcata acum s-a sters. Fiind la drum public se refuza alocarea de locuri . Are vreo importanta pe cate locuri se parcheaza vreo masina ? Existe vreo lege care sa ateste cum se parcheaza ?
multumesc
1-Precizati concret daca este parcare care apartine de autoritatea locala,sau daca este spatiu apropiat imobilului a carui utilizare a fost modificata de proprietari in spatiu de parcare auto
2-De regula autoritatea publica locala prin HCLM prevede modalitatea de amplasare a locurilor de parcare si functie de topografia si caracteristicile sectorului de drum ,se pot dispune parcari cu diferite pozitionari ale auto in raport de axul drumului ,in spic,
perpendicular,etc
3-
Are vreo importanta pe cate locuri se parcheaza vreo masina ?

Are o importanta apreciabila,deoarece daca X isi asuma responsabilitea sa parcheze pe un loc care este concesionat lui Y, concomitent X isi asuma si riscul sa suporte eventuale consecinte ,inclusiv aplicare de sanctiune contraventionala
4- [ link extern ] /

buna dimineata si multumesc pentru raspuns !

parcarea apartine de autoritatea locala , dar functioneaza principiul primul venit primul servit (fiind la strada, primaria nu a dat voie asociatiei sa cumpere locuri ) .

Intrebarea mea este , poate primi amenda si care ar fi legislatia daca parcheaza ca nesimtitii de la mall pe doua locuri ( ati vazut de multe ori ca atunci cand mergeti nu neaparat la mall, ca nu mai are loc inca o masina pentru ca unul s-a parcat diferit de ceilalti )