Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parcare langa o proprietate privata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parcare langa o proprietate privata

Buna ziua,

Am o dilema cu privire la un loc de parcare langa o proprietate privata.
Este vorba de o casa,langa care este un spatiu public de aproximativ 5-6 metrii,unde s-au marcat locuri de parcare private. Parcarile private sunt amenajate lao distanta de 2-2.5 metrii de casa,pozitionate in asa fel incat masinile se parcheaza perpendicular cu casa.

Distanta dintre casa si locurile de parcare amenajate imi permit sa intru cu masina intre ele si sa parchez paralel cu casa.

Imi puteti va rog spune,din moment ce este spatiu public (teorectic,si daca proprietarul casei nu vine cu niste acte care sa confirme ca are x metrii in jurul casei ca proprietate privata),pot parca in situatia aceasta?
Cale de acces am indiferent de situatie.

Multumesc anticipat.
Nu prea inteleg ceva. Daca este un spatiu public, cum sunt amenajate parcari private ? Apoi, normal intre casa si parcari, daca sunt pe strada, ar trebui sa existe trotuar, iar pe trotuar nu prea se parcheaza.