Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Partaj succesoral - termen comunicare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Partaj succesoral - termen comunicare

Buna seara,

Pe data de 19 a lunii trecute Judecatoria ... a admis actiunea privind partajul succesoral dintre mine si fratii mei spunand: "Cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare. Pronuntata in sedinta publica, astazi, 19 03 2013"

Aceasta informatie am aflat-o de pe portalul judecatoriei, asadar comunicarea propriu-zisa este aceasta sau trebuie sa astept sa imi vina acasa aceasta comunicare? sau ma pot duce la arhiva/registratura judecatoriei sa legalizez hotararea?

Iar daca trebuie sa astept sa vina prin posta aceasta comunicare, poate dura mai mult de 30 de zile de la admiterea actiunii?

Pentru ca de cand voi primi comunicarea va trebui sa mai astept 15 zile ca sa ma pot duce sa legalizez aceasta hotarare din cate stiu, iar eu de la 1 Mai mi-as dori sa incep constructia pe unul din terenuri, dar daca nu am acea hotarare care tin loc de act de autenticitate... nu prea pot.

Sa ma astept sa dureze mai mult de 30 zile pentru comunicare? Si daca da, se poate sa grabesc lucrurile pe la judecatorie?

Multumesc mult,

PF
PetruF a scris:

Buna seara,

Pe data de 19 a lunii trecute Judecatoria ... a admis actiunea privind partajul succesoral dintre mine si fratii mei spunand: "Cu drept de recurs in termen de 15 zile de la comunicare. Pronuntata in sedinta publica, astazi, 19 03 2013"

Aceasta informatie am aflat-o de pe portalul judecatoriei, asadar comunicarea propriu-zisa este aceasta sau trebuie sa astept sa imi vina acasa aceasta comunicare?

Asteptati acasa sa vi se comunice hotararea.

PetruF a scris:

sau ma pot duce la arhiva/registratura judecatoriei sa legalizez hotararea?

Pana nu primiti hotararea acasa nu aveti ce sa legalizati ... se legalizeaza inscrisuri... dvs. nu aveti nimic scris!!!! ;)

PetruF a scris:

Iar daca trebuie sa astept sa vina prin posta aceasta comunicare, poate dura mai mult de 30 de zile de la admiterea actiunii?

Da, sunt cazuri in care dureza si mai mult de 30 de zile!!!!

Depinde de complexitatea cauzei cat si de volumul de munca al judecatorului respectiv.

PetruF a scris:

Pentru ca de cand voi primi comunicarea va trebui sa mai astept 15 zile ca sa ma pot duce sa legalizez aceasta hotarare din cate stiu,

Exact!!!

PetruF a scris:

iar eu de la 1 Mai mi-as dori sa incep constructia pe unul din terenuri, dar daca nu am acea hotarare care tin loc de act de autenticitate... nu prea pot.

Asa este! Fara acea hotarare nu puteti.

Probabil ca va ganditi sa incepeti constructia de la 1 Mai ... 2014... ca anul asta de 1 mai, este exclus sa aveti hotararea deja legalizata!!!

:innocent:

PetruF a scris:

Sa ma astept sa dureze mai mult de 30 zile pentru comunicare? Si daca da, se poate sa grabesc lucrurile pe la judecatorie?

Termenul legal pentru motivarea unei hotarari este de 60 de zile! ... Dar, in cele mai multe cazuri dureza si mai mult.

Puteti face o cerere de urgentare a motivarii... dar, la acest moment o faceti degeaba... parerea mea!

O astfel de cerere sunteti indreptatit sa o faceti dupa trecerea celor 60 de zile.
Va multumesc mult pentru raspuns,

Deci voi avea mult de asteptat se pare... asta este... traim in Romania...

PF
Termenul de atacare a hotararii curge de la data la care partile primesc comunicarea. Prin urmare, sentinta va va fi comunicata cu posta la adresa pe care ati indicat -o in dosar.
In cazul in care partile nu ataca hotararea veti putea face legalizarea.
Buna ziua si multumesc de raspunsuri,

Comunicarea a sosit, am primit-o Vineri, la exact o luna de la pronuntare :) norocos pot sa zic ... ca a venit asa repede... DAR :) a venit cu o eroare materiala, un alineat din sentinta nu are legatura cu prezenta cauza... si am facut o cerere de indreptare pe care am depus-o la registratura judecatoriei... toate bune si frumoase, banuiesc ca trebuie sa mai astept o saptamana doua pana se comunica din nou ...

Intrebarea mea este... termenul de atacare (cel de 15 zile) curge de la prima comunicare sau va trebui sa primesc comunicarea indreptata si din momentul acela sa astept 15 zile???

Multumesc mult :)

PF
Se va face o noua comunicare a incheierii de indreptare, va trebui sa asteptati sa treaca termenul de atac si apoi sa legalizati sentinta si incheierea.