Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum se ajunge la un proces?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum se ajunge la un proces?

Am mai pus intrebari legate de cazul meu, acum revin cu o intrebare noua.
Am casa construita pe teren concesionat de la primarie.
Terenul de sub casa s-a retrocedat. Primaria m-a anuntat dupa un an de la retrocedare (in 2007) ca din 2006 s-a schimbat concendentul, dandu-mi doar un nume, fara adresa sau altceva.
Nu am avut nici chef nici bani sa dau primaria in judecata.
Noul proprietar, sau mai bine zis avocatul lui (ca proprietarul e din alta tara) nu mi-a trimis nimic in scris in toti acesti ani.
Am luat eu legatura cu avocatul prin telefon (numele aflandu-l dintr-un articol din ziar unde fusese mediatizat cazul, fiindca sunt mai multi vecini in aceeasi situatie).
Nu l-am contactat in scris; l-am intalnit o data pentru a afla ce are de gand cu terenul.
Vrea sa-i platesc o concesiune de 12 ori mai mare decat am platit la primarie sau sa cumpar terenul la un pret pe care nu-l pot plati. A zis ca daca nu ajungem la o intelegere asteapta termenul de 3 ani de zile ca sa ma poata da in judecata.

Acum intreb:
1.exista acest termen de 3 ani?
2. pe ce baza poate sa ma dea in judecata avand in vedere ca oficial nu mi-a trimis nimic, nu exista din partea lui oficial, in scris, nici o incercare de a ma contacta, de a negocia cu mine.
3. pot sa ma trezesc din senin cu citatie de la tribunal, fara sa primesc inainte nimic de la avocatul proprietarului?
Nu ar fi normal sa existe inainte o corespondenta intre noi?

Multumesc anticipat.

Contractul de concesiune este incheiat pana in ce data?
GabrielaA a scris:

Contractul de concesiune este incheiat pana in ce data?

E incheiat pe termen nelimitat cu primaria, din 1991, asa s-a incheita atunci, pe perioada existentei cladirii pe teren;
iar noul proprietar nu face nici un demers pentru a-l reinnoi, renegocia, etc., ca acum mai nou se incheie numai pe 49 de ani.
El e mai mult interesat sa vanda terenul decat sa-l concesioneze.
Dar de ce nu face nimic? Ce asteapta? Eu daca as fi proprietar, as incerca pe toate caile sa obtin ceva.
GabrielaA a scris:

Contractul de concesiune este incheiat pana in ce data?

sper ca v-a ajutat raspunsul meu in crearea unei pareri?
In instanta, daca valoarea constructiei depaseste valoarea terenului, exista posibilitatea de a deveni proprietar si pe teren, despagubindu-l pe proprietar cu o suma ce va fi stabilita prin expertiza si care se va apropia de valoarea reala (de piata) a terenului.
Noul proprietar persoana fizica nu are cum sa va "concesioneze" terenul, eventual sa vi-l inchirieze...
Tot instanta ar putea sa stabilesca in favoarea dvs., un drept de superficie asupra terenului de sub constructie.
Insa daca proprietarul nu intreprinde nimic referitor la acest teren, dvs. de ce va complicati viata?
Daca proprietarului i-a fost restituit terenul cu precizarea/acceptarea regimului juridic al acestuia (concesiune pe durata existentei constructiei), poate ca legal, nu poate intreprinde nimic!
Solicitatii o copie de pe titlul sau de proprietate sau cereti lamuriri la Primarie, in acest sens sau cel mai bine, contactati un avocat!
Daca va da in judecata noul proprietar, in baza contractului de concesiune incheiat cu Primaria, chemati in garantie Primaria.Primaria v-a incurcat, tot ea sa va si descurce....

Av. Cermak Iuliana
Iuliana Cermak, Avocat
Va multumesc pentru raspuns.
Ma complic :-), pentru ca nu pot sa intabulez finisarea constructiei, fara acordul proprietarului terenului.
Constructia e legala, platesc impozit pe ea, dar nu o pot intabula.

As vrea sa mai stiu exact, daca ma poate da in judecata doar in urma refuzului meu categoric de a negocia cu el sau poate sa ma dea in judecata si asa, fara sa aiba ceva la mana?
Care sunt pasii dinaintea unui proces?