avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despagubiri legea nr.9/1998 - ANRP; OUG 10/2013
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despagubiri legea nr.9/1998 - ANRP; OUG 10/2013

dupa aparitia OUG nr.10/2013 referitoare la plata esalonata a despagubirilor stabilite potrivit dispozitiilor Legii nr. 9/1998 privind acordarea de compensatii cetatenilor romani pentru bunurile trecute in proprietatea statului bulgar in urma aplicarii Tratatului dintre Romania si Bulgaria, semnat la Craiova la 7 septembrie 1940, prin care se dispune esalonarea pe o perioada de 10 ani in transe anuale egale, , incepand cu anul urmator datei emiterii titlului de plata,
mai exista sanse de reusita in instanta in cazul in care se deschide actiune in contencios administrativ privind despagubirile neachitate in baza unui titlu de plata emis de ANRP (decizie de plata) in urma cu 4 ani?

se poate solicita si obtine achitarea intregii sume acordata cu titlu de compensatie daca nu s-a respectat angajamentul de plata conform deciziei de plata emisa de ANRP, respectiv prevederile art. 38, alin. 5, lit. b din HG 753/1998, in vigoare la data emiterii deciziei si abrogat prin oug 10/2013?

Alte discuții în legătură

Dosar blocat la anrp. demersuri? mara_lates mara_lates Buna ziua, Suntem un grup de mostenitori ai unui teren la Lipova/Bacau. Am facut dosarul necesar si Prefectura Bacau l- a depus la Autoritatea Nationala de ... (vezi toată discuția)
Legea 9/1998 abrogata sau suspendata? mig09 mig09 Buna seara.as vrea sa stiu daca legea 9/1998 este abrogata sau suspendata.socrii mei au venit din Bulgaria in 1940.din motive subiective,nu au completat ... (vezi toată discuția)
Legea nr.9/1998 doinami doinami Buna ziua Vă aduc la cunoştinţă că sunt unul din beneficiarii Legii nr.9/1998 privind acordarea de despăgubiri cetăţenilor români pentru bunurile ... (vezi toată discuția)