avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1111 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... LEGEA 9/1998 ABROGATA SAU SUSPENDATA?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

LEGEA 9/1998 ABROGATA SAU SUSPENDATA?

Buna seara.as vrea sa stiu daca legea 9/1998 este abrogata sau suspendata.socrii mei au venit din Bulgaria in 1940.din motive subiective,nu au completat dosarul ce trebuia depus la A.N.R.P.La momentul acesta nu au decat un document emis de Arhivele Nationale Bucuresti ,in care li se comunica ce au avut in Bulgaria si ce au primit aici si o decizie prin care se valideaza Hotararea emisa de Comisia pentru aplicarea legii 9/1998 din cadrul Institutiei Prefectului Judetului Constantasi nu se acorda compensatii.Primul document dateaza din 10/08/2007 si cel de-al doilea din 10/11/2010.As vrea sa stiu daca mai este posibil sa completez acest dosar si sa il pot depune la A.N.R.P.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: vladgheorghe , utilizator 11:00, 23 Ianuarie 2014
Legea nr.9 din 8 ianuarie 1998 privind compensatiile cetăţenilor Români pentru bunurile trecute în proprietatea statului bulgar în urma aplicarii Tratatului dintre România şi Bulgaria este inca in vigoare .
Va multumesc frumos.De maine voi demara completarea dosarului.O seara buna.
buna ziua !
va informez ca potivit art 7 din legea 9/1998, impotriva Hotararii emise de comsisa judeteana constanta se putea formula o contestatie (pe cale admnistrtaiva) adresata ANRP in termen de 15 zile de la comunicarea acesteia. De asemenea, impotriva Decizieide validarea emisa de ANRP se putea formula contestatie adresata sectieid e contencios admnsitrativ a tribunalului unde domicileaza persoana indreptatita in termen de 30 de ziel de la comunicare. Din ceea ce relatati este tardiv orice demers.
Insa, avand in vedere ca a existat in perioada 2005-2008 o lege de repunere in termen a legii nr.9/1998, este posibil ca in viitor s amai apara astfel de acte normative cu carcater reparator. In acest sens, va recomand sa solicitati acte de la arhivele netionale si declaratii confrom normelor deprocedura ale legii nr.9/1998 si sa le tineti, astfel incat, sa aveti documentatia pregatita .

Cu stima.
avocat Sebastian Cudrici-0720 183 586
freeelis a scris:

Legea nr.9 din 8 ianuarie 1998 privind compensatiile cetăţenilor Români pentru bunurile trecute în proprietatea statului bulgar în urma aplicarii Tratatului dintre România şi Bulgaria este inca in vigoare .


vladgheorghe a scris:

freeelis a scris:

Legea nr.9 din 8 ianuarie 1998 privind compensatiile cetăţenilor Români pentru bunurile trecute în proprietatea statului bulgar în urma aplicarii Tratatului dintre România şi Bulgaria este inca in vigoare .




am depus actelepentru despagubiri legea 9/1998dar nu am primit nici un raspuns ce demersuri mai pot face?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 9/1998, ref. la decretul 513/1953 Ady2010 Ady2010 Ma poate ajuta cineva, va rog? Avem inscrisuri ale Comisiei romano-bulgare cuprinse in Tratatul de la Craiova din 1940, care atesta ca bunicul nostru a ... (vezi toată discuția)
Despagubiri legea nr.9/1998 - anrp; oug 10/2013 cyan cyan dupa aparitia OUG nr.10/2013 referitoare la plata esalonata a despagubirilor stabilite potrivit dispozitiilor Legii nr. 9/1998 privind acordarea de compensatii ... (vezi toată discuția)
Anulare procura speciala mariana genoiu mariana genoiu Bunica mea in varsta de 90 de ani a semnat o procura speciala unuia dintre nepoti sa se prezinte la toate organele competente in vederea incasarii sumelor de ... (vezi toată discuția)