Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... LEGEA 9/1998 ABROGATA SAU SUSPENDATA?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

LEGEA 9/1998 ABROGATA SAU SUSPENDATA?

Buna seara.as vrea sa stiu daca legea 9/1998 este abrogata sau suspendata.socrii mei au venit din Bulgaria in 1940.din motive subiective,nu au completat dosarul ce trebuia depus la A.N.R.P.La momentul acesta nu au decat un document emis de Arhivele Nationale Bucuresti ,in care li se comunica ce au avut in Bulgaria si ce au primit aici si o decizie prin care se valideaza Hotararea emisa de Comisia pentru aplicarea legii 9/1998 din cadrul Institutiei Prefectului Judetului Constantasi nu se acorda compensatii.Primul document dateaza din 10/08/2007 si cel de-al doilea din 10/11/2010.As vrea sa stiu daca mai este posibil sa completez acest dosar si sa il pot depune la A.N.R.P.Va multumesc.
Legea nr.9 din 8 ianuarie 1998 privind compensatiile cetăţenilor Români pentru bunurile trecute în proprietatea statului bulgar în urma aplicarii Tratatului dintre România şi Bulgaria este inca in vigoare .
Va multumesc frumos.De maine voi demara completarea dosarului.O seara buna.
buna ziua !
va informez ca potivit art 7 din legea 9/1998, impotriva Hotararii emise de comsisa judeteana constanta se putea formula o contestatie (pe cale admnistrtaiva) adresata ANRP in termen de 15 zile de la comunicarea acesteia. De asemenea, impotriva Decizieide validarea emisa de ANRP se putea formula contestatie adresata sectieid e contencios admnsitrativ a tribunalului unde domicileaza persoana indreptatita in termen de 30 de ziel de la comunicare. Din ceea ce relatati este tardiv orice demers.
Insa, avand in vedere ca a existat in perioada 2005-2008 o lege de repunere in termen a legii nr.9/1998, este posibil ca in viitor s amai apara astfel de acte normative cu carcater reparator. In acest sens, va recomand sa solicitati acte de la arhivele netionale si declaratii confrom normelor deprocedura ale legii nr.9/1998 si sa le tineti, astfel incat, sa aveti documentatia pregatita .

Cu stima.
avocat Sebastian Cudrici-0720 183 586
freeelis a scris:

Legea nr.9 din 8 ianuarie 1998 privind compensatiile cetăţenilor Români pentru bunurile trecute în proprietatea statului bulgar în urma aplicarii Tratatului dintre România şi Bulgaria este inca in vigoare .

vladgheorghe a scris:

freeelis a scris:

Legea nr.9 din 8 ianuarie 1998 privind compensatiile cetăţenilor Români pentru bunurile trecute în proprietatea statului bulgar în urma aplicarii Tratatului dintre România şi Bulgaria este inca in vigoare .

am depus actelepentru despagubiri legea 9/1998dar nu am primit nici un raspuns ce demersuri mai pot face?