Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulent de insertie

Sunt in CCC si am optat pentru doi ani, dar intentionez sa ma intorc la munca mai devreme (la 1 an si 4 luni) Beneficiez de stimulent de insertie? Sotul trebuie sa stea acasa in CCC obligatoriu? Unde depun actele pentru stimulent? (adica le da angajatorul sau ANSVSA?)Cand trebuie depuse actele pentru a beneficia de stimulent imediat cand ma intorc la munca? Multumesc
1. Deoarece copilul este nascut inainte de 1 martie 2012 nu mai exista obligativitatea sotului de a intra cel putin o luna in CCC.

2. Puteti beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.

3. - Faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
- Cu decizia emisa de angajator ca ati reluat activitatea mergeti la Primarie (unde ati depus actele pentru indemnizatia pentru CCC), solicitati suspendarea platii indemnizatiei si acordarea stimulentului de insertie.
multumesc!