Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Poate avea calitate procesualã agentul constatator?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Poate avea calitate procesualã agentul constatator?

Buna seara.
Exista urmatoarea speta:un contravenient face contestatie impotriva unui pv intocmit de un politist.Judecatoria emite citatie pe numele agentului constatator ca INTIMAT prin intermediul unitatatii din care acesta face parte.
Intrebarea este:politistul are calitatate procesuala?(intrucat el nu intocmeste pv-uri in numele sau,ci ca reprezentant al IPJ xxx).
Poate fi citat politistul in caliatate de intimat?(intimat ar trebui sa fie unitatea din care acesta face parte)
Ce sanse de reusita are respectiva contestatie?Va fi respinsa ca inadmisibila?
Agentul este persoana care constata săvârşirea contravenţiei respective, consemnează data, locul şi modul în care a avut loc, dispoziţia, norma legala ce reglementează conduita şi aplica sancţiunea, indicând evident temeiul de drept, în final precizează persoanei sancţionate şi dreptul de a formula contestaţie, nu este inadmisibilă contestaţia în nici un caz.
Si totusi.......are calitate procesuala?poate fi citat ca intimat?
Da Ipj, se va rezolva problema în instanta, dar nu e inadmisibilă contestaţia, sa nu fie respinsa că neîntemeiată.