Forum Discuţii juridice Executare silită plata sulta- poate instraina bunurile fara sa ...
Discuție deschisă în Executare silită

plata sulta- poate instraina bunurile fara sa plateasca ?

Buna ziua. Daca un proces de partaj s-a terminat si fostul sot a ramas cu apartamentul iar mie trebuie sa-mi dea o suma de bani. Stiu trebuie sa ma duc la un executor judecatoresc. Dar daca pana fac eu demersurile necesare e posibil ca fostul sot sa instraineze apartamentul si masina si atunci executorul sa nu mai aiba de unde sa-i retina suma?
Doamna,
Cu hotararea in mana mergeti la Cartea Funciara si inscrieti sulta. Asa va veti conserva dreptul. Dupa, il notificati pe fostul sot, cu scrisoare recomandata cu confirmare de primire sa va plateasca sulta in termen de... sa zicem 15 zile. Apoi mergeti la executorul judecatoresc si ii faceti o cerere de executare silita impotriva fostului sot.
Multumesc.Exista un termen de inscriere a sultei in cartea funciara?
Doamna, de principiu, oricand inainte sa il vanda fostul sot.