Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Registru de casa.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Registru de casa.

As dori sa aflu daca dispozitiile de plata,respectiv avans spre decontare se trec in registrul de casa iar restul de bani necheltuiti reintra in caserie cu dispozitie de incasare care la randul ei se trece in registru de casa.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Orice scoatere sau depunere de bani din casa trebuie sa aiba un act justificativ care sa stea la baza acestor operatiuni, daca dati avans spre decontare faceti o Dispozitie de plata, dupa aceea se face un decont de cheltuieli in care se ataseaza toate facturile si BF iar diferenta se reitroduce in casa cu Dispozitie de incasare.
@thran
[...]diferenta se reitroduce in casa cu Dispozitie de incasare.

Total eronat raspunsul Dvs. pe care l-am citat.

@IsopeascuDaniel
Pentru orice suma care se incaseaza/se restituie in casieria societatii sunteti obligat sa taiati chitanta.
Sa fiu mai exact,este vorba de casieria unei asociatii de proprietari non profit foarte mari sustinuta juridic de U.A.P...In aceasta situatie raspunsul dumneavoastra ramane acelasi,pentru ca ei sustin ca trebuie numai dispoztie de plata iar restituirea banilor se face in sistemul "scris de mana-am primit suma de.....lei."Va mulrumesc.