avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

am cumparat acum 22 de ani de la o matusa o bucata de pamint --loc de casa --printr-un act de vinzare cumparare de mina mergind pe incredere iar acum copii dumneaei care este decedata si ea si sotul vor alti bani spunind ca valoare la aceea data ar fi fost mult ma mare. mentionez ca la data vinzari au semnat atit matusa si cei 4 copii ai ei plus un martor ..au vreo sansa in instanta sa anuleze acel contrct??? va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: avvalentina , utilizator 21:16, 11 Aprilie 2013
Chitanta sub semnatura privata ramane valabila. Trebuie sa formulati o actiune in instanta in contra mostenitorilor vanzatoarei prin care sa solicitati sa se pronunte o hotarare care sa tina loc de act de vanzare -cumparare. Pretul nu se va modifica.
nemuritorul a scris:

am cumparat acum 22 de ani de la o matusa o bucata de pamint --loc de casa --printr-un act de vinzare cumparare de mina mergind pe incredere iar acum copii dumneaei care este decedata si ea si sotul vor alti bani spunind ca valoare la aceea data ar fi fost mult ma mare. mentionez ca la data vinzari au semnat atit matusa si cei 4 copii ai ei plus un martor ..au vreo sansa in instanta sa anuleze acel contrct??? va multumesc anticipat


Actiunea in instanta dureaza f. mult si e costisitoare.Urmati procedura administrativa,dureaza cca. 3 luni dupa noua procedura.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. in 2008 mătușa mea mi-a vândut partea dânsei din ... Gabriel 26 Gabriel 26 Buna ziua. In 2008 Mătușa mea mia vindut partea dinsei din moștenire pe care o avea la mine in curte. Am mers la Notar și a facut o Declarație prin care ... (vezi toată discuția)
Apartament cumparat cu chitanta de mana kyrradan kyrradan Acum trei ani in 2005 am cumparat un apartament cu chitanta de mana intitulata \\\\\\\"Contract\\\\\\\", in care se prevedea obiectul si pretul. In opinia ... (vezi toată discuția)
Legalizarea unei chitante Bossde_Boss Bossde_Boss Va salut! Care sunt pasi de urmat pentru a obtine o hotarare judecatoreasca pentru o chitanta cu martori (de mana) incheiata prin 1992 pentru cumpararea ... (vezi toată discuția)