Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie la pensii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie la pensii

Buna, detin o I.I. cod CAEN 7990, alte activitati de rezervare (vand bilete de autocar pt alte societati), infiintata in anul 2011, nu am facut contract cu casa de pensii, nici nu as dori sa platesc suma de 232 lei/luna. Mentionez ca venitul brut depaseste 9000 lei anual (in contabilitate inregistrez tot biletul, dupa care platesc peste 90% firmei transportatoare). In anul 2011 am fost pe pierdere, in anul 2012 profit mai putin de 3000 lei.
Exista vreo posibilitate sa nu platesc din urma (aprox 5000 lei - pt anul 2011 si 2012) avand in vedere faptul ca nu am realizat cat ar trebui sa platesc?
Va multumesc anticipat.
Pana la data de 1 iulie 2012 asigurarea pentru plata contributiei era obligatorie daca se realizau venituri brute in suma de 8088 lei/an. Venitul minim de asigurare este 708 lei (2022 lei x 35%), adica 35% din salariul mediu brut (art. 11, alin. 3), iar suma minima de plata fiind 222 lei/luna ; 31,3%x708)
De la 1 iulie 2012 CAS se analizeaza daca se datoreaza sau nu in functie de venitul net (venituri-cheltuieli). Daca venitul este peste 741 lei/luna se datoreaza CAS.
Buna, am inceput activitatea incepand cu data de 08.07.2012.
741 lei/luna - se refera la venit brut sau net?
Venitul brut e de peste 80 000 lei, profit aprox. 2500 lei - se datoreaza in acest caz?
Este venitul net (venituri-cheltuieli).
Pe 2013 contribuabilii al caror venit net anual, respectiv valoarea anuala a normei de venit, dupa caz, raportat la cele 12 luni ale anului, este peste 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, adica 778 lei ( 35% x 2223 = 778 lei) datoreaza contributia minima este 244 lei/luna (778 x 31,3% = 244 lei)
Buna ziua, multumesc pt raspunsuri.
Imi puteti da niste legi care reglementeaza aceste situatii si unde apare ca este vorba de venitul net si nu brut.
Va multumesc.
Codul fiscal art 296.21-296.26.