avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... litigiu munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

litigiu munca

lucrez la o firma de paza ,ca agent de interventie ,am fost suspendad din servici pt. a mi se face cercetare disciplinara.totodata m-i sa impus predarea echipamentului ca si cum as fi in situatia de a ma concedia.desi nu s-a intocmit nici un act de cercetare ,nu s-a intocmit referatul,totul "urmind sa se faca".Intrebarea mea este :Astept incheierea cercetarii si eventual sa atac in instanta de litigii decizia ,care dupa cum observ e ca si luata ,sau ma adresez ITM.in contractul de angajare au introdus clauza de formare profesionala ,desi la angajare s-a cerut calificare si am fost angajat direct pe post nu prin avansare dintr-un alt post.tuturor celor care au plecat prin demisie nu li s-a mai dat drepturile salariale
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:05, 12 Aprilie 2013
Buna ziua ,
la cercetarea disciplinara trebuie sa fiti prezent si cercetat asa ca trebuie sa va solicite si comunice data cind urmeaza sa se faca aceasta cercetare ,fiti forte atent ce va intreaba ce daclarati si ce se discuta ...
bafta
Asteptati finalizarea cercetarii disciplinare si apoi contestati in instanta decizia luat de catre angajatorul dvs ... la ITM puteti sesiza neplata salariului
Mesaj reeditat
@ radurau


referitor la cercetare va pot comunica ca am fost chemat ,nu citat printr-o hirtie,si am fost sanctionat printr-o alta hirtie cu 10 % pe luna in curs si suspendarea CIM.ulterior acestei sanctiuni tot cu data de azi am fost supus unui interogatoriu scris ce se vrea a fi cercetarea .am fost anuntat ca decizia comisiei de disciplina ,care ieste formata din cite am vazut doar din seful meu care si acuza si instrumenteaza cazul,sarind toate etapele mentionate de ceilalti .,va fi concedierea mea.INTREBAREecizia care va fi data, sper ca in scris,voi putea sa o contest in instanta, chiar daca nu va fi prevazut acest lucru in ea?voi gasi sprijin la vre

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sanctiune disciplinara cristian niculae cristian niculae Buna ziua, Va rog sa ma ajutati sa aflu daca o sanctiune disciplinara esta perfect valabila in cazul in care a fost aplicata inainte de a primi decizia prin ... (vezi toată discuția)
Sanctiune indisciplina salariat toareanelia toareanelia Intr-o locatie de alimentatie publica angajatul de la bucatarie a refuzat sa mai ia o comanda de mancare inainte cu 30 minute de inchidere .Refuzul a fost ... (vezi toată discuția)
Angajati la firma romaneasca si detasati in strainatate AldonaMihaila AldonaMihaila Buna ziua, Avem mai multi angajati la o firma romaneasca si au detasare in Spania. Unul dintre angajati ne-a anuntat in data de 26.02.2018 ca paraseste ... (vezi toată discuția)