Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprumut - recuperare datorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprumut - recuperare datorie

Buna ziua! Vreau sa relatez o notificare catre Camera Notarilor pentru a vedea daca persoana careia i-am imprumutat bani are calitate de mostenitor.(ambii parinti sunt decedati, iar aceasta persoana mai are un frate care locuieste aici in Romania). Imi spuneti , va rog frumos, cum sa relatez aceasta notificare, ce sa scriu in ea?Va multumesc din suflet!
Nu puteti afla de la Camera Notarilor despre persoana respectiva. Pe dvs va intereseaza de fapt daca s a dezbatut succesiunea dupa parintii persoanei si acea persoana are calitatea de mostenitor?!
In primul rand nu sunteti creditor al mostenirii ci al unui mostenitor, este o mare diferenta. Daca ati facut contract de imprumut autentic acesta este titlu executoriu, daca este sub semnatura privata adresati va instantei.