Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot scoate copilul minor din tara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot scoate copilul minor din tara?

Acuma 2 ani in urma, am divortat si mi-a fost incredintat copilul minor, mie mama lui spre crestere si educare, iar tatal are program de vizita.

Vreau acuma in anul 2013 sa iau copilul cu mine afara din tara, in Italia.

Am auzit ca este necesara vreo procura notariala in acest sens, in care tatal sa fie de acord, chiar daca copilul mi-a fost incredintat doar mie?

In baza carei legi?
Nu va e necesar acordul tatalui, iesiti in baza hotararii pe care o aveti.
La iesirea din tara, aveti nevoie doar de hotararea de divort legalizata cu mentiunea " definitiva si irevocabila" si pasaport pentru minor.
Avand in vedere ca tatal are un program de vizita stabilit in favoarea minorului pe cale judecatoreasca, aveti obligatia sa-i comunicati adresa de resedinta a minorului, pentru ca acesta sa poata sa-si exercite dreptul de vizita conform hotararii si astfel sa poata sa tina legatura cu minorul.