Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de chemare in judecata. Sentinta irevocabila. ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de chemare in judecata. Sentinta irevocabila. Debit nerecuperat

Am formulat o cerere de chemare in judecata, care a fost respinsa prin sentinta irevocabila, motivat de faptul ca instanta "nu a fost convinsa" iar facturile nu sunt semnate de debitor.
Si totusi....ce pot face pt a -mi recupera debitul??#-o

Ce alte variante am??

Daca introduc o noua cerere, nu ma lovesc de "autoritatea lucrului judecat? "

Multumesc anticipat pentru ajutor.
Daca ati introdus actiunea pe procedura somatiei de plata, atunci puteti sa introduceti o noua actiune pe dreptul comun, fara a vi se putea invoca autoritatea de lucru judecat.

Somatia de plata este o procedura speciala. O hotarare irevocabila de respingere a actiunii in somatie de plata nu confera autoritate de lucru judecat in ceea ce priveste dreptul subiectiv dedus judecatii. Asa cum vi s-a precizat deja, aveti oricand deschisa calea unei actiuni intemeiata pe dreptul comun.
Tocmai asta e...ca am mers pe dreptul comun, avand in vedere unele aspecte ce trebuiau clarificate...si totusi....
A, scuze pentru neintelegere.

In cazul asta nu mai aveti ce face, daca ati pierdut si in calea de atac.
Jocandi Causa a scris:

A, scuze pentru neintelegere.

In cazul asta nu mai aveti ce face, daca ati pierdut si in calea de atac.

pai care cale de atac?? #-oca sentinta a fost irevocabila "din start"(adica de la judecatorie -I instanta) sa spun asa. Iar ca si motive, nu ma incadrez la revizuire sau contestatie in anulare.
Monica H., Consilier juridic