avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Conciliere dubioasa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Conciliere dubioasa

Am stabilit intr-o conciliere cu debitoarea ca sunt de acord sa-mi plateasca debitul in 15 zile de la executarea hotararii care se va pronunta intr-un alt dosar intre debitoare si o alta firma care ii datoreaza bani, dosarul fiind la Tribunalul Arbitral.. Acest dosar se tergiverseaza de luni bune si nu mai am rabdare. Ce pot face?

Pot introduce somatia de plata fara concilierea care nu ma avantajeaza si care va fi depusa precis de debitoare?

Ce altceva as mai putea face?
Cel mai recent răspuns: Georgeta Anghel (Rusu) , Avocat 09:27, 5 Octombrie 2006
Procedura somatiei de plata nu este tinuta de indeplinirea conditiei concilierii prealabile. Asa ca puteti introduce somatia chiar fara a depune si procesul verbal de consiliere(de obicei e un atu in plus pt a se dovedi refuzul de plata, dar in speta dvs. nu ar fi bine avand in vedere ca contine obligatia de a plati intr-un anumit termen). Oricum, procedura somatiei de plata este o procedura rapida dar care nu inlatura posibilitatea de a actiona conform dreptului comun. Adica daca nu se pronunta o hotarare favorabila aveti la dispozitia actiunea in pretentii pe dreptul comun in care este necesare procedura concilierii prealabile prev. de art. 720 indice 1 Cpc
Speta se complica putin in sensul ca o alta firma a cerut falimentul debitoarei. Daca se va da unda verde ma voi inscrie in tabelul creditorilor, daaaar, daca se va respinge ce sa fac? Somatie de plata, pretentii?
Sa-i chem la o alta conciliere, sau nu? (avand in vedere faptul ca debitoarea imi recunoaste rang prioritar la plata debitelor dupa finalizarea procesului de la Curtea de Arbitraj si care se pare ca va fi castigat de debitoare). E legala? Ce as putea sa-i propun, asa incat sa nu mai am termeni atat de vagi ?



Speta se complica putin in sensul ca o alta firma a cerut falimentul debitoarei. Daca se va da unda verde ma voi inscrie in tabelul creditorilor, daaaar, daca se va respinge ce sa fac? Somatie de plata, pretentii?
Sa-i chem la o alta conciliere, sau nu? (avand in vedere faptul ca debitoarea imi recunoaste rang prioritar la plata debitelor dupa finalizarea procesului de la Curtea de Arbitraj si care se pare ca va fi castigat de debitoare). E legala? Ce as putea sa-i propun, asa incat sa nu mai am termeni atat de vagi ?


In cazul in care se respinge cererea de declansare a procedurii falimentului e mai bine sa intentati o actiune in pretentii pe dreptul comun intrucat in cazul acesteia judecata e mai profunda, daca pot spune asa, decat in cazul unei somatii de plata.
Dar pt a castiga timp(pana se solutioneaza cererea de intrare in faliment a debitoarei), va sugerez, avand in vedere costurile ff reduse ale somatiei de plata, respectiv 354000 lei taxa de timbru,in comparatie cu o actiune in pretentii la care taxa de timbru e la valoare, sa intentati o cerere intemeiata pe procedura somatiei de plata. Astfel, in scurt timp veti avea la dispozitie o hot jud cu putere de lucru judecat si care poate fi pusa in executare. In cazul in care nu veti obtine rezultatul dorit, aveti calea dreptului comun intotdeauna, pe cand dupa o actiune in pretentii nu mai ai deschisa calea somatiei de plata.;)
Subscris la ce a raspuns irinamayer. Insa nu vreau sa ne incurcam in termeni. Conform art.11 (1) alin 1 din OG 5/2001 actualizata ordonanta privind somatia de plata nu are autoritate de lucru judecat cu privire la fondul raporturilor juridice intre parti, tocmai de aceea in cazul unei respingeri a cererii creditorului, acesta are calea dreptului comun cu o actiune in pretentii. Astfel in cazul somatiei de plata se obtine un titlu executoriu.
Subscriu la ce a raspuns irinamayer. Insa nu vreau sa ne incurcam in termeni. Conform art.11 (1) alin 1 din OG 5/2001 actualizata ordonanta privind somatia de plata nu are autoritate de lucru judecat cu privire la fondul raporturilor juridice intre parti, tocmai de aceea in cazul unei respingeri a cererii creditorului, acesta are calea dreptului comun cu o actiune in pretentii. Astfel in cazul somatiei de plata se obtine un titlu executoriu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatia de plata Carela Carela Exista posibilitatea demararii procedurii somatiei de plata prin executor judecatoresc? (vezi toată discuția)
Somatia de plata muntean muntean Va rog sa ma ajutati. La somatia de plata mai este sau nu necesara procedura convocarii la conciliere? Daca din momentul actionarii in judecata pe baza OUG ... (vezi toată discuția)
Ordonanta de plata =procedura concilierii directe? ContSters79137 ContSters79137 probabil ca de regula, aceasa procedura a ordonantei de plata ar echivala cu indeplinirea concilierii directe prevazute de 720indice1 CPC, pentru aceleasi ... (vezi toată discuția)