Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... repartitie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

repartitie somaj

buna ziua. daca o societate are sediul intr-un oras si vrea sa angajeze un salariat dintr-un alt oras, repartitia de la somaj se obtine de la agentia cu sediul in localiatea angajatului sau a firmei?
Repartitia se ia de la ALOFM din localitatea de domicilu a viitorului angajat.
Vioreld a scris:

buna ziua. daca o societate are sediul intr-un oras si vrea sa angajeze un salariat dintr-un alt oras, repartitia de la somaj se obtine de la agentia cu sediul in localiatea angajatului sau a firmei?

Repartitia se ia de la agentia teritoriala de ocupare a fortei de munca in a carei raza teritoriala isi are sediul salariatul, cu conditia ca acesta sa fie inscris la AJOFM.
sa fie inscris la AJOFM? adica sa fie in cautare de loc de munca?
daca la asta va referiti, raspunsul este nu.
asta inseamna ca repartitia o iau de la AJOFM de unde isi are sediul angajatorul?
Da, sa fie in cautarea unui loc de munca.
Daca nu este somer, atunci puteti sa-l angajati fara repartitie.
eu stiam ca trebuie repartitie chiar daca este sau nu cautarea unui loc de munca