avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 103 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... repartitie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

repartitie somaj

buna ziua. daca o societate are sediul intr-un oras si vrea sa angajeze un salariat dintr-un alt oras, repartitia de la somaj se obtine de la agentia cu sediul in localiatea angajatului sau a firmei?
Cel mai recent răspuns: titiana , utilizator 17:11, 18 Noiembrie 2010
La AJOFM PH , mi s-a spus ca sunt obligata sa obtin repartitii pentru noii angajati, conform Legii 76/2002. Am citit acum Legea si intr-adevar aceasta se refera doar la obligativitatea de a comunica lunar locurile vacante, nicidecum de a obtine repartitii pentru fiecare nou angajat.
1. Este obligatorie numai anuntarea locurilor vacante nu si obtinerea repartitiei.
2. Prin luna martie, a.c., eu spuneam ca ITM nu cere repartitie de la AJOFM si daca o cere nu are baza legala.
3. Depinde cu cine ati vorbit la AJOFM Ph. Nu toti salariatii de acolo stiu legea cu care lucreaza zilnic.
Se ia repartitie pt cei pe care ii angajati si sunt in somaj, nu pt orice persoana pe care o angajati

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventie cu ajofm vanatorul vanatorul Buna ziua, In urma cu o luna am angajat o persoana de peste 45 ani, care era inregistrata la ajofm in cautare de loc de munca, dar nu am avut repartitie de la ... (vezi toată discuția)
situatie repartitia somaj ionela11 ionela11 Buna seara, Va rog sa ma ajutati in ce situatie este necesara obtinerea repartitiei de la AJOFM la angajarea unei persoane, care este baza legala si cui ... (vezi toată discuția)
Formalitati de efectuat la ajofm in mometul unei noi angajari OanaLH OanaLH In momentul in care vreau sa angajez un om in firma, cei de la AJOF cer sa depui la ei anexa1 - privind situatia locurilor vacante! Firma a gasit pe cont ... (vezi toată discuția)