Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... repartitie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

repartitie somaj

buna ziua. daca o societate are sediul intr-un oras si vrea sa angajeze un salariat dintr-un alt oras, repartitia de la somaj se obtine de la agentia cu sediul in localiatea angajatului sau a firmei?
La AJOFM PH , mi s-a spus ca sunt obligata sa obtin repartitii pentru noii angajati, conform Legii 76/2002. Am citit acum Legea si intr-adevar aceasta se refera doar la obligativitatea de a comunica lunar locurile vacante, nicidecum de a obtine repartitii pentru fiecare nou angajat.
1. Este obligatorie numai anuntarea locurilor vacante nu si obtinerea repartitiei.
2. Prin luna martie, a.c., eu spuneam ca ITM nu cere repartitie de la AJOFM si daca o cere nu are baza legala.
3. Depinde cu cine ati vorbit la AJOFM Ph. Nu toti salariatii de acolo stiu legea cu care lucreaza zilnic.
Se ia repartitie pt cei pe care ii angajati si sunt in somaj, nu pt orice persoana pe care o angajati