Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Profit reinvestit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Profit reinvestit

Daca in anul 2009 profitul a fost reinvestit pt. achizitia unui mijloc de transport ...
nu s-a platit impozit pe profit af. sumei X si au fost constituite "alte rezerve " cu suma X care a beneficiat de scutire (conf. legislatiei) ......
acum in a.c. pot repartiza suma X din alte rezerve pe dividende si sa le platesc, bineinteles platind impozit pe dividend 16% ????
se mai plateste azi impozit pe profit aferent daca a fost scutit in 2009?

Nu gasesc lamuriri in legislatie cu ce urmeaza dupa ce am beneficiat in 2009 de reinvestirea profitului.
Multumesc frumos pt. raspuns!
odata repartizat profitul nu mai puteti sa il repuneti ca si divident ,cand depuneti situatiile financiare in raportul administratorului aveti rubrica pt repartizarea profitului daca nu l-ati trecut atunci la divident nu cred ca o mai puteti face .Dar mai asteptati si alte pareri .