Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt calificat

Daca un infractor este pedepsit cu 11 ani privare de libertate pentru furt calificat , si noul cod penal prevede pedeapsa pina la 7 ani pt aceasta infractiune , i se va reduce pedeapsa la 7 ani odata cu intrarea in vigoare a noului cod ?
DA , mergand pe principiul aplicarii legii celei mai favorabile.
In momentul in care va intra in vigoare noul cod penal care modifica cuantumul pedepsei pentru aceasta infractiune,va fi modificat minimul si maximul acestei pedepse,si astfel cel care era condamnat definitiv la momentul aplicarii legii mai favorabile,va beneficia de prevederile acesteia.