Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... DREPTURI SALARIALE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

DREPTURI SALARIALE

ca sef birou financiar pot sista acordarea dreptului salaril al unui angajat pe baza de decizie verbala a directorului economic?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu se poate asa ceva ...sistarea platii salariului nu se poate obtine nici prin hotarare judecatoreasca.
Cornel Vasile, Consilier juridic
A-si dori si baza legala

Multumesc.
Cornel Vasile, Consilier juridic
1. Nu mai scrieti cu majuscule ... este o incalcare a Regulamentului de postare pe acest forum

2. Art.169 C.mun.
(1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
....
multumesc pentru raspuns,am fost sanctionata pentru aceasta situatie cu avertisment scris pentru faptul ca salariatul si-a luat salariul ,pleaca din unitate si nu si-a predat oiectele de inventar.Mentionez ca acesta are constituita garantie materiala.
Daca nu s-a restituit garantia materiala si se constata lipsa la unele obiecte avute in gestiune, atunci din garantie i se poate retine c/v acestora.