Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire dupa decesul surorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire dupa decesul surorii

Buna ziua! Tatal meu are o sora.Parintii lor au decedat in urma cu cativa ani.S-a facut succesiunea, fiecare primind jumatate din bunuri.In urma cu 3 luni sora tatalui meu a decedat.Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. Trebuie sa se faca o alta succesiune pt bunurile mostenite de sora tatalui meu, dupa decesul parintilor lor? Si daca da, procentul mostenit de tatal meu se va schimba? Sau el si cumnatul lui vor avea procente egale?
2.Tatal meu are dreptul la mostenire dupa decesul surorii sale la bunurile acesteia? Matusa mea era casatorita dar nu aveau copii.
In speranta ca am fost destul de explicita, va multumesc anticipat.
nu se mai dezbate succesiunea dupa parinti, ci doar dupa sora tatalui

bunurile vor fi culese de sotul surorii - sot supravietuitor - tatal dv. - colateral privilegiat, fiecare obtinand cota de 1/2 din bunuri
Multumesc!