avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1065 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire dupa decesul surorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire dupa decesul surorii

Buna ziua! Tatal meu are o sora.Parintii lor au decedat in urma cu cativa ani.S-a facut succesiunea, fiecare primind jumatate din bunuri.In urma cu 3 luni sora tatalui meu a decedat.Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. Trebuie sa se faca o alta succesiune pt bunurile mostenite de sora tatalui meu, dupa decesul parintilor lor? Si daca da, procentul mostenit de tatal meu se va schimba? Sau el si cumnatul lui vor avea procente egale?
2.Tatal meu are dreptul la mostenire dupa decesul surorii sale la bunurile acesteia? Matusa mea era casatorita dar nu aveau copii.
In speranta ca am fost destul de explicita, va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: erickalina , utilizator 17:04, 16 Aprilie 2013
nu se mai dezbate succesiunea dupa parinti, ci doar dupa sora tatalui

bunurile vor fi culese de sotul surorii - sot supravietuitor - tatal dv. - colateral privilegiat, fiecare obtinand cota de 1/2 din bunuri
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua - dezbatere succesiune ionita-victorita ionita-victorita sora mea a decedat in octombrie 2011,ramanand sotul. dupa deces nu ne-am inteles cu sotul sa ne dea lucrurile personale ale surorii mele. Mentionez ca ei nu ... (vezi toată discuția)
Pentru mostenire ContSters158452 ContSters158452 Au decedat niste unchi care la randul lor aveau 2 imobile si nu aveau copii.Eu din partea matuse-i sunt ruda de gradul 1 .Dupa decesul lor cele 2 imobile s-au ... (vezi toată discuția)
Succesiune- mod impartire bunuri MIV MIV Cum se impart bunurile dobandite in timpul casatoriei daca nu avem copii, iar sotul decedat are o sora fara copii si ambii parinti , adika socrii mei, in ... (vezi toată discuția)