Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs - parte civila, obligatie de prezentare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs - parte civila, obligatie de prezentare

Buna ziua. Sunt parte vatamata intr-un proces penal . M-am constituit si parte civila, iar procesul s-a incheiat cu condamnarea inculpatilor si plata daunelor morale si materiale. Daca inculpatii vor face recurs, sunt obligata sa particip si eu la proces in instanta? In cazul in care sentinta poate fi favorabila pentru ei, eu mai am dreptul sa fac un alt recurs? Va rog sa imi dati mai multe detalii privind aceasta problema. Va multumesc anticipat.
Nu sunteti obligat sa participati la recurs in sensul de a fi prezent.
Daca se admite recursul inculpatilor nu aveti dreptul de a declara un nou recurs.
Exista un singur recurs, acela care se va judeca.
Recurs la recurs este inadmisibil.

Daca sunteti nemultumita de sentinta data acum, puteti face si dvs. recurs.

Daca sunteti multumita, evident ca nu mai are rost sa promovati recurs.

Daca inculpatii fac recurs, veti fi citata si dvs. si veti fi intrebata daca sunteti de acord cu recursul acestora sau nu.

Numai la acel moment aveti posibilitatea sa va spuneti punctul de vedere cu privire la recursul inculpatilor.
Nu sunteti obligata sa va prezentati la judecarea recursului promovat impotriva sentintei penale.

Va multumesc pentru promptitudine. Este obligatoriu, daca ma prezint la acest recurs, sa fiu reprezentata de avocat sau ma poate reprezenta un avocat din oficiu? Situatia financiara nu mai imi permite plata unui alt onorariu pentru recurs. O zi placuta.
Daca nu va angajati avocat nu veti avea nici avocat din oficiu.
Nu aveti dreptul la avocat din oficiu.
Nici sa va angajati avocat nu e clar daca ar fi necesar.
Dvs. ar trebui sa stiti cel mai bine ce ati risca sa pierdeti in acest recurs si daca se merita sau nu sa va angajati avocat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat