avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs - parte civila, obligatie de prezentare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs - parte civila, obligatie de prezentare

Buna ziua. Sunt parte vatamata intr-un proces penal . M-am constituit si parte civila, iar procesul s-a incheiat cu condamnarea inculpatilor si plata daunelor morale si materiale. Daca inculpatii vor face recurs, sunt obligata sa particip si eu la proces in instanta? In cazul in care sentinta poate fi favorabila pentru ei, eu mai am dreptul sa fac un alt recurs? Va rog sa imi dati mai multe detalii privind aceasta problema. Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:48, 16 Aprilie 2013
Nu sunteti obligat sa participati la recurs in sensul de a fi prezent.
Daca se admite recursul inculpatilor nu aveti dreptul de a declara un nou recurs.
Exista un singur recurs, acela care se va judeca.
Recurs la recurs este inadmisibil.

Daca sunteti nemultumita de sentinta data acum, puteti face si dvs. recurs.

Daca sunteti multumita, evident ca nu mai are rost sa promovati recurs.

Daca inculpatii fac recurs, veti fi citata si dvs. si veti fi intrebata daca sunteti de acord cu recursul acestora sau nu.

Numai la acel moment aveti posibilitatea sa va spuneti punctul de vedere cu privire la recursul inculpatilor.
Nu sunteti obligata sa va prezentati la judecarea recursului promovat impotriva sentintei penale.

Va multumesc pentru promptitudine. Este obligatoriu, daca ma prezint la acest recurs, sa fiu reprezentata de avocat sau ma poate reprezenta un avocat din oficiu? Situatia financiara nu mai imi permite plata unui alt onorariu pentru recurs. O zi placuta.
Daca nu va angajati avocat nu veti avea nici avocat din oficiu.
Nu aveti dreptul la avocat din oficiu.
Nici sa va angajati avocat nu e clar daca ar fi necesar.
Dvs. ar trebui sa stiti cel mai bine ce ati risca sa pierdeti in acest recurs si daca se merita sau nu sa va angajati avocat.
Ultima modificare: Marți, 16 Aprilie 2013
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcool, proces, permis anulat Mariusbv Mariusbv De curand am fost inculpat intrun dosar penal priviind circulatia pe drumurile publice sub influenta bauturilor alcoolice. Toate \"bune\" pana aici, mentionez ... (vezi toată discuția)
Sentinta de condamnare si obligarea la despagubiri materiale si morale-cum procedam? cipriang4s cipriang4s buna ziua pe 7 iunie am avut ultimu termen in proces ,inculpatii au fost pedepsiti cu pedeapsa cu inchisoarea cu suspendare si obligati la plata cheltuieli ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli de judecata solicitate de partile civile in cadrul judecarii laturii penale. admisibilitate Cristina Pielmus Cristina Pielmus Am avut de curand o speta: In cadrul unui proces penal, inculpatul a recunoscut savarsirea faptei conform prevederilor art. 320 indice 1 C.P.P., iar latura ... (vezi toată discuția)