Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... diferenta suprafata teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

diferenta suprafata teren

am cumparat un teren prin contract notarial de vanzare cumparare cu o suprafata de 600mp dar in cf am doar 500mp.
Cum pot intra in posesia celor 600mp cumparati (sunt primul cumparator al unei parcele din respectivul lot care nu este fizic parcelat si tarusat la ora actuala)
Cum se poate lua in posesie intraga suprfata cumparata si corectarea ei in cf?
Sunt 2 aspecte distincte intrarea in posesie efectiva a suprafetei prevazute in contract si rectificarea la OCPI
Rectificarea inscrierilor in cartea funciara,in temeiul disp art 33 din L nr 230/2007 se poate face
fie pe cale amiabila,prin declaratie autentificata,fie in caz de litigiu,ptin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila
ok
cale amiabila cu cine
carte funciara sau vanzatorul?

luarea in posesie fizica nu e greu pt ca loturile vecine nu au fost instrainate catre persoane straine(din respectivul lot sa vandut al meu si inca 2 care nu sunt linga mine, restul la donat fiului vanzatorului)

problema e corectarea cf care la data vanzarii era de 600mp si care ulterior a fost corectat de cei de la cf la 500 fara ca eu ca propietar sa solicit acest lucru si din cate stiu eu nu exista nici documente care sa justifice modificarea(ei sustin ca ar fi o eroare preluata dintrun cadastru, si pe care au corectato). Nu inteleg cu ce drept miau modificat mie suprafata cumparata, mai ales ca nu era afectata proprietatea unei persoane straine,ci doar a vanzatorului care astfel sia insusit o suprafata pe care deja mi-a vandut-o mie. Banuiesc ca este cardasie cf cu vanzatorul care am aflat ulterior este unul din mari excroci imobiliari locali.